Chojnickie Muzeum obchodziło 90 urodziny

Wczoraj (1.12 .) w Chojnickim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala z okazji 90 rocznicy założenia M-HE w Chojnicach. Wcześniej tego dnia otwarta została w Bramie Człuchowskiej wystawa "Chojnice i okolice. Przeszłość ukryta w ziemi".

W czwartkowy wieczór Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Chojnicach uroczyście świętowało jubileusz 90 - lecia działalności.   |  fot. (je)

Uroczystość w ChCK rozpoczęła się od pokazu impresji filmowej o muzeum, w której znalazły się takie „białe kruki”, jak m.in. kolorowy film z założycielem Muzeum i jego patronem Julianem Rydzkowskim spacerującym po Starówce. Okazało się później, że dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1, również nosząca imię Juliana Rydzkowskiego, ma czarno-białą wersję tego materiału. W impresji przedstawiono historię powstania Muzeum, jego najcenniejsze eksponaty, głos zabrał w nim m.in. i starosta Marek Szczepański.

Kolejnym punktem jubileuszowej Gali było wystąpienie dyrektor MH-E Barbary Zagórskiej, która rozszerzyła wiedzę licznie zebranej publiczności o historii placówki, którą kieruje. Następnie ustawiła się do dyrektor kolejka gości z kwiatami i prezentami. Jako pierwsi na scenie ChCK stanęli wicestarosta Mariusz Paluch oraz członek Zarządu Powiatu Stanisław Skaja, którzy mieli ze sobą także czek na 20 tys. zł na zakupy kolejnych eksponatów do zbiorów Muzeum.

Ponadto życzenia złożyli: w imieniu posła Aleksandra Mrówczyńskiego dyrektor jego Biura Wojciech Rolbiecki; wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna; wiceburmistrz Adam Kopczyński oraz wiceprzewodnicząca RM Chojnic Renata Dąbrowska; wicewójt gminy Chojnice Janusz Szczepański oraz Sekretarz Gminy Lucyna Zawiszewska; wiceburmistrz Czerska Bogumiła Ropińska, wiceburmistrz Brus Krzysztof Gierszewski.

Prezes chojnickiego oddziału ZK-P Janina Kosiedowska; dyrekcja SP nr 1 – dyrektor Ewa Modrzejewska i jej zastępca Michał Leszczyński; prezes ChTPN Kazimierz Jaruszewski oraz wiceprezes Bogdan Kuffel; zarząd Chojnickiego Towarzystwa Polsko – Francuskiego z jego prezesem Czesławem Selke oraz dyrekcja Chojnickiego Centrum Kultury – Radosław Krajewicz i Łukasz Sajnaj.

Kolejnym akcentem uroczystości było wręczenie okolicznościowej grafiki na motywach kaszubskich osobom zasłużonym dla Muzeum. Jedna z nich – Edmund Hapka, członek Rady Muzeum, życzył, by Muzeum doczekało się siedziby nie tak wysokiej, jak Brama Człuchowska, dostępna i dla osób mających problemy z wchodzeniem po schodach na najwyższe piętro tego obiektu. Na koniec w części artystycznej wystąpił Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

(je)