Chojnickie "Bławatki" w Kopenhadze

Kaszubska kapela zespołu ,,Bławatki" w składzie: Leszek Karasiewicz, Marta Miszczyk, Jarosław Kuklewski wystąpiła na dożynkach polonijnych w Kopenhadze z inicjatywy Aliny Lużyńskiej prezesa fundacji artystycznej "ArtEast".

Zespół ,, Bławatki" został nagrodzony licznymi owacjami i zaproszeniem do dalszej współpracy mającej na celu promocję kultury polskiej i regionu chojnickiego za granicą.   |  fot. nadesł.

Zajmującą się nie tylko własną twórczością artystyczną lecz poprzez fundację promuje również innych artystów. Uroczystość dożynkowa odbyła się 3 września pod patronatem Ambasady Polskiej w Kopenhadze. Organizatorem tego wydarzenia był Związek Polski "Orzeł Biały" na czele z Bogumiłą Glos- Bojarską przewodniczącą Federacji Organizacji Polskich i Polsko- Duńskich w Danii. 

Wśród zaproszonych gości znalazł się Ambasador Antonii Falkiewicz oraz konsul. Dożynki zainicjowała Msza Święta w kościele św. Anny w Amager po czym barwny korowód przeszedł do sali głównej przy dźwiękach poloneza witając gości chlebem i solą. Program artystyczny obejmował występ zespołu ,, Kwiaty Polskie " z Malmo, a także kaszubskiej kapeli ,, Bławatki" z Chojnic, piosenki ludowe w wykonaniu lokalnego artysty, konkursy dla dzieci, bazar polonijny oraz wiele innych atrakcji.

M. Leszczyński