Chojnice. Narodowe Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Zakończyła się I wojna światowa, a Polska po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych odzyskała niepodległość.

11 listopada w Chojnicach oddano hołd tym, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny.   |  fot. Rmak

W Chojnicach w 105 rocznicę wydarzenia licznie zgromadzone delegacje – przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, instytucji kulturalnych, partii politycznych, samorządowcy, uczniowie, nauczyciele złożyli kwiaty pod pomnikiem Orła i Chrystusa Króla, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Marek Szczepański. Uroczystość odbyła się przy udziale żołnierzy z 34 Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego. W samo południe w Bazylice Mniejszej została odprawiona Msza św. za Ojczyznę i Powiat Chojnicki.

Dziś także przed południem wystartował spod  ChCK V Rajd Rowerowy „Dla Niepodległej”, którego meta jest w Ciechocinie. Tego dnia w tej miejscowości, jak co roku, obchodzony jest odpust św. Marcina, pod którego wezwaniem jest miejscowy kościół. Miejscowa Świetlica także przygotowała obchody Święta Niepodległości. Wezmą w nich udział członkowie Bractwa Rycerskiego Herbu TUR, zespół Ciechocińskie Praczki oraz OSP Ostrowite. Będzie można skosztować także rogali marcińskich. Więcej szczegółów tego wydarzenia tutaj.

Jednym z corocznych elementów obchodów jest Koncert Kawiarenki Piosenki Polskiej. Odbędzie się w ChCK od godziny 16.00. Wcześniej od godz. 10 można było skorzystać z przejażdżki rikszą na Starym Rynku. Natomiast w autobusie linii nr 7 MZK będzie można śpiewać wspólnie pieśni patriotyczne. Start o godzinie 13.33 z przystanku Park Świętopełka.

Piotr Sikorski, mieszkaniec gminy Chojnice, po raz kolejny zaprosił na wspólny przejazd w Święto Niepodległości 11 listopada ulicami miasta pojazdami i motocyklami udekorowanymi w barwy narodowe. Więcej szczegółów tutaj.

Tego dnia odbędzie się także kolejna edycja Biegu Niepodległości alejkami Parku 1000-lecia organizowanego przez Sekcję Biegową Florian w ChKS Kolejarz. Start o 14.00. Więcej szczegółów tutaj.

Oprac. (je) Fot. Rmak