Chojniccy pasjonaci na „Lewiźnie”

Borne Sulinowo - nazwa tego miasteczka położonego pośród sosnowych lasów od kilkunastu już lat elektryzuje wszystkich miłośników militariów w całej Polsce.

Dla pasjonatów militariów będzie to doskonała okazja do ponownego spotkania.   |  fot. D. Wałdoch

Miesiąc luty już od ponad dekady kojarzy się wszystkim miłośnikom i pasjonatom zlotów militarnych z cykliczną imprezą pod nazwą "Poligon Zimowy", która w pierwszy weekend lutego odbywała się w Bornem Sulinowie. Nie inaczej miało być i w tym roku - jednakże oficjalny organizator tej imprezy, czyli Stowarzyszenie Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa "odpuściło" temat. Nie ma już "Poligonu Zimowego" - jest za to - i to już od trzech lat - impreza nazwana spontanicznie przez uczestników "Lewizną".

"Militarni" postanowili nie próżnować, sami organizując podobną imprezę nazywając ją "Antysystemowy Zlot Zimowy - Borne Sulinowo" przyjmując nieoficjalną nazwę "Lewizna". Pierwszy taki nieoficjalny zlot odbył się w 2020 roku w Kłominie (kilkanaście kilometrów od Bornego Sulinowa), w zeszłym roku impreza została spontanicznie zorganizowana w Bornem Sulinowie i była bardzo udana. W tym roku ma być podobnie. Sprawy w swoje ręce wzięło Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie z Kamilem Bartoszkiem na czele.

Nie będzie to w pełni tego słowa znaczeniu "Zlot" a raczej spotkanie miłośników militariów, gdzie będzie można spotkać się z przyjaciółmi, wymienić doświadczeniami i podyskutować o swojej pasji. Będzie czas na zwiedzanie poligonu jak i dobrą zabawę. Oby tylko pogoda dopisała! Na swojej stronie internetowej Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie zamieściło informację, z której dowiadujemy się co nas czeka w tym roku na "Lewiźnie".

Spotkanie zimowe II Lewizna Borne Sulinowo 4-6 luty. Miejsce spotkania - zobacz. Nie jest to ogólnie zwany zlot, tylko kontynuacja tzw Lewizny. Ze względu na to, iż oficjalnie zlotu nie ma a wiemy, że i tak bardzo dużo osób przyjedzie, postanowiliśmy to trochę "ogarnąć" żebyście nie zostali pozostawieni w tzw. samopas. Wszyscy się rozbijamy na placu wokół Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie będzie część wydzielona dla osób, którzy parkują i śpią w swoich pojazdach (postaramy się go oświetlić już od czwartku) + tzw parking wypadowy na czołgowisko.

W siedzibie muzeum dla przybyłych swoimi pojazdami, można będzie zaopatrzyć się w wodę, naładować telefony, naładować akumulator, w razie awarii udostępnimy narzędzia itp. Przy placu będzie postawiony kontener na śmieci. Przygotowane będzie miejsce na ognisko, przy którym spotykamy się wieczorem aby wymienić się newsami i doświadczeniami z militarnymi przyjaciółmi. W sobotę około godziny 11:00 robimy wyjazd (około 4 godzin) w ciekawe miejsca wokół Borego Sulinowa. Wieczorem zorganizujemy muzykę abyśmy mogli rozgrzać trochę zimowe buty (w zależności ile będzie osób zrobimy to pod zadaszeniem na terenie muzeum lub jeśli będzie za mało miejsca zrobimy potańcówkę na hali wśród czołgów).

Na okoliczność przybycia militarnej braci zostanie wydana blacha upamiętniająca to spotkanie w limitowanej edycji około 200 sztuk, którą będzie można kupić w sklepiku na terenie muzeum. Naklejki na szybę samochodu będą rozdawane wszystkim uczestnikom bezpłatnie. Jako Muzeum będziemy chcieli Wam zrobić niesamowity pokaz naszego najnowszego pojazdu gąsienicowego BLG-67.

Pamiętajcie, aby jak na brać militarną przystało, zachowywać się godnie jak w latach ubiegłych. Czołgowisko / Tankodrom będzie dla wszystkich ogólnodostępny.Na spotkanie przyjeżdża ekipa Terenwizja z Patryk Piątek Paweł Gołąb na czele, więc jeśli ktoś posiada pojazd, którego jeszcze nie było na ich kanale to chłopaki z chęcią nakręcą z Wami materiał.

Zabierzcie ze sobą worki na śmieci. (kontener będzie na miejscu). Grupy obozujące wokół warto, aby zamówiły: Toaletę typu Toi Toi +48603550517 Drewno na ognisko z dowozem +48693334816. Jeśli ktoś nie lubi gotować to na czas Waszego przyjazdu, będzie czynna restauracja Leśna Pustać, która znajduje się w sąsiedztwie Waszego spotkania. Pamiętajcie, że każdy jest sam sobie Panem tego spotkania i dbajmy o porządek. Jeśli ktoś nie śpi w swoim pojeździe na obozie to radzimy robić szybko rezerwacje w pensjonatach, bo najbliższe lokalizacje już zajęte.

Tyle oficjalnego komunikatu - jak będzie w rzeczywistości okaże się na miejscu. Nie wiadomo ilu chojniczan "zamelduje" się w Bornem Sulinowie na tegorocznym zimowym spotkaniu, ale że będą to jest pewne! Do zobaczenia na zimowej imprezie militarnej w Bornem Sulinowie!

Dariusz Wałdoch