Charzykowy, Chojniczki i Lichnowy będą miały internet ze światłowodu

Przed kilku laty firma Orange w ramach unijnego programu „Polska Cyfrowa” ułożyła na terenie gminy Chojnice szkieletową sieć światłowodową. Lokalny operator telewizji kablowej zamierza ją wykorzystać do dostarczania m.in. szybkiego internetu.

Na zdjęciu od lewej: wicewójt, przedstawiciel operatora, sołtys Chojniczek i włodarz Gminy.   |  fot. (je)

Wspomniana sieć została ułożona głównie wzdłuż dróg powiatowych. W ramach programu zostały do niej podłączone przede wszystkim gminne budynki użyteczności publicznej, w tym szkoły podstawowe. Tylko ok. 140 gospodarstw domowych mogło do tej pory skorzystać z możliwości przyłączenia się do niego. - W naszej gminie jest duże zapotrzebowanie na stabilne i szybkie łącze internetowe. Nasi mieszkańcy nie raz zgłaszali nam to na zebraniach. Było też w tej sprawie wiele interpelacji na sesjach Rady Gminy, najwięcej ich miał Robert Piesik z Kłodawy – przekazał na niedawnej konferencji prasowej wicewójt Janusz Szczepański.

Był na niej obecny także sołtys Chojniczek Tomasz Sujak. - Odwiedzając mieszkańców z decyzjami podatkowymi zachęcałem ich do wypełnienia deklaracji z chęcią posiadania przyłącza do ułożonego w ul. Chojnickiej światłowodu. Zebrałem ich wtedy 290 sztuk. Widzę, że nasze trwające od jesieni 2022 starania, dzięki operatorowi telewizji kablowej z Chojnic, wkrótce powinny się zakończyć pomyślnym finałem – dodał następca na „stołku” sołtysa aktualnego wicewójta.

Jak przekazał przedstawiciel operatora, w tej chwili trwają prace przy podłączeniu do światłowodu do budynków wielorodzinnych w Charzykowach. W II etapie mają być podłączone kolejne domy, w tym jednorodzinne. Najprawdopodobniej właśnie Chojniczki będą kolejnym punktem pracy ich ekip. Planowane jest spotkanie informacyjne z mieszkańcami Lichnów.

Więcej w nagraniu video z konferencji prasowej w Urzędzie Gminy.

(je)