Ceny gazu rosną - postaw na pompę ciepła

Faktem jest, że opłaty za gaz stają się coraz wyższe. Doskonale wie o tym i odczuwa to każdy, kto ogrzewa swój dom za pomocą kotła gazowego. Cykliczne wydatki przeznaczone na ogrzewanie rosną w zastraszającym tempie

Instalacja pompy ciepła może ograniczyć wydatki zarówno na ogrzewanie, jak i ciepłą wodę użytkową.   |  fot. ilustracyjne

Na szczęście w XXI wieku znaleźliśmy nowe rozwiązania i system grzewczy na miarę przyszłości. Mowa tu o pompach ciepła. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ w odpowiedniej konfiguracji pompy ciepła mogą się stać rozwiązaniem bez kosztowym!

Czy pompy ciepła mogą być darmowym źródłem energii?

Klasyczne źródła energii takie jak oleje opałowe, węgiel kamienny, czy też gaz ziemny do ogrzewania budynku wykorzystywane są przez kotły kondensacyjne. Wszystkie te rozwiązania są też stosunkowo kosztowne, z tendencją cenową rosnącą, co znaczy, że będzie jeszcze drożej. Tutaj pojawiają się pompy ciepła, które do skutecznego działania nie potrzebują tradycyjnych paliw opałowych. Energię czerpią bowiem z odnawialnych źródeł, które są całkowicie darmowe. Jakie to źródła? Chociażby powietrze, woda ze zbiorników lub własny grunt na terenie posesji.

Rodzaje pomp ciepła

Dzięki połączeniu odnawialnego źródła energii z pompą ciepła można dostarczyć ogrzewanie do całego domu. W jaki sposób dobrać pompę ciepła do odpowiednich zasobów zależy od ich rodzaju.

1. Pompa ciepła typu woda-woda pobiera energię ze wszelkiej maści zbiorników wodnych.

2. Pompa ciepła typu powietrze-woda ma jednostkę zewnętrzną wraz z wentylatorem, która pobiera energię z powietrza.

3.Pompa ciepła typu grunt-woda pobiera energię grzewczą z gruntu.

Zasoby naturalne są praktycznie niewyczerpalne, a do tego ich eksploatacja jest darmowa i całkowicie proekologiczna. Nieskorzystanie z takiej szansy byłoby zatem marnotrawstwem.

Grzanie sprzyjające środowisku

Wspominaliśmy, że duet pompy ciepła plus odnawialne źródła energii są przyjazne dla środowiska, warto jednak dokładnie powiedzieć dlaczego. Po pierwsze, samo korzystanie z zasobów wodnych, z gruntu czy też z powietrza nie uszczupla i nie prowadzi do wyczerpania zapasów. Po drugie zaś, samo działanie pomp ciepła nie opiera się na szkodliwej dla środowiska reakcji spalania. Dzięki prawom fizyki ciepło pochodzące ze źródła zamienia się w energię cieplną, która następnie wypełnia domową instalację grzewczą bez dymu, smogu, popiołu, czy innych toksycznych substancji.

Aby zatem poprawnie działać i ogrzać budynek pompy ciepła potrzebują praw fizyki oraz sprężarki, parownika, skraplacza, czynnika chłodzącego i zaworu rozprężnego, a wszystko to w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. W duchu poszanowania ekologii powstał także program rządowy Czyste Powietrze, który umożliwia złożenie wniosku o przyznanie bezzwrotnej dotacji każdemu, kto wymieni starą instalację na nową, korzystającą ze źródeł odnawialnej energii, a w te założenia wpisują się pompy ciepła.

Pompy ciepła ogrzeją też wodę

Oprócz możliwości ogrzewania budynków pompy ciepła umożliwiają również ogrzewanie wody użytkowej. Koszty ogrzewania wody za pomocą pompy ciepła, w porównaniu do kotła gazowego z zasobnikiem c.w.u obniżają rachunki za wodę nawet o 30% w skali miesięcznej, co jest ogromną oszczędnością. Dzięki pompom ciepła można cieszyć się ciepłą wodą po obniżonych kosztach! Bardzo popularne są pompy wyposażone w technologię TWS i HGW. HGW to technologia Gorącego Gazu, którą opracowała szwedzka marka Thermia (instalatorów tej marki w Poznaniu można znaleźć pod adresem https://nowatermia.pl/pompy-ciepla-poznan/).

Samowystarczalny system bez kosztowy

Aby ogrzać dom, pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii, a żeby móc pracować potrzebuje energii elektrycznej. Często pracę pompy ciepła łączy się więc z instalacją paneli fotowoltaicznych montowanych na przykład na dachu budynku. Taka kombinacja jest zupełnie niezależna i do tego nie generuje żadnych kosztów! Działanie pompy zapewniają panele fotowoltaiczne i produkowana przez nie energia elektryczna, a ogrzewanie energia pozyskiwana np. z gruntu. To idealne połączenie przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla domowego budżetu.

Pompy ciepła szybko podbijają serca i kieszenie Polaków mających na uwadze dobro środowiska. W Europie ten system ogrzewania i wytwarzania energii znany jest ze swoich zalet na coraz szerszą skalę. W dobie galopującej inflacji i nieuniknionych kolejnych podwyżek cen gazu warto bliżej przyjrzeć się możliwościom korzystania z odnawialnych źródeł energii.

(mat. zewnętrzny)