Burmistrz wyjaśnia ...

Burmistrz na FB odniósł się do dyskusji, jak rozgorzała w dniu wczorajszym pod galerią zdjęciową w temacie braku tzw. węzła Nieżychowice, który umożliwiałaby pełną komunikację obwodnicy południowej z miastem oraz z powstającym zachodnim obejściem.

Burmistrz Arseniusz Finster odniósł się do komentarzy pod galerią zdjęciową z budowy zachodniego obejścia.   |  fot. FB A. Finster

Jednocześnie zachęcił do obejrzenia nagrania w temacie tzw. Węzła Nieżychiowice. Dodał, iż niewiele osób pamięta lub nie wie, że jako miasto staramy się o węzeł od prawie 10 lat! Komentarze z poprzedniego wpisu z galerią zdjęciową z budowy zachodniego obejścia zainspirowały mnie do nagrania krótkiego wyjaśnienia w tym temacie. Dziękuję komentującym a zarazem zainteresowanym rozwojem naszego miasta.

Przypomnijmy. DW 212 stanowi połączenie Lębork - Bytów - Chojnice – Bydgoszcz. Realizacja obwodnicy powoduje również konieczność budowy nowego węzła na drodze krajowej nr 22 wraz z przedłużeniem jej przekroju dwujezdniowego. Planowana obwodnica zachodnia miasta Chojnice w ciągu drogi wojewódzkiej nr 212 wraz z budową węzła na drodze krajowej nr 22, jest niezbędna w celu zmniejszenia natężenia ruchu samochodowego, szczególnie tranzytowego. W związku z południkowym przebiegiem drogi istniejąca obwodnica miasta w ciągu drogi krajowej nr 22 nie wpływa na zmniejszenie ruchu samochodowego na tym kierunku. Prognozy ruchu dowodzą, że jego natężenie na tym kierunku będzie w najbliższych latach znacząco rosnąć.

Należy po raz kolejny podkreślić, iż niezbędnym jest powiązanie planowanej zmiany przebiegu drogi wojewódzkiej nr 212 z jednoczesną budową węzła Nieżychowice na drodze krajowej nr 22 w celu osiągnięcia poniższych korzyści: spójna realizacja ww. inwestycji pozwoli na skrócenie czasu dojazdu do turystycznych regionów nadmorskich oraz stworzy możliwość bezpiecznego przejazdu przez Chojnice wraz z odciążeniem miasta z ruchu tranzytowego (obecny brak węzła powoduje znaczne uciążliwości związane z ruchem pojazdów samochodowych z południa kraju w kierunkach nadmorskich przejeżdżających przez centrum miasta).

(red.) Fot. Artur Ryś