Burmistrz Czerska interweniował ws. wyjazdów karetki do gmin w pow. starogardzkim

Podczas wczorajszego (23.03.) posiedzenia Rady Społecznej szpitala w Chojnicach, sporo dyskutowano nad poszerzonym o dwie gminy z powiatu starogardzkiego rejonie działania karetki stacjonującej w Czersku.

Na zdjęciu od lewej - Mateusz Łangowski, Piotr Stanke i Przemysław Biesek - Talewski.   |  fot. (je)

Decyduje o tym wojewoda pomorski, ale jego przedstawiciel w RS nie był obecny na posiedzeniu. Dyskusję nad funkcjonowaniem ratownictwa medycznego w powiecie chojnickim rozpoczął Mateusz Łangowski, przedstawiciel Rady Powiatu. Interesowało go jak jest zbudowany ten system, jaki kształt ma umowa szpitala. Dyrektor Maciej Polasik wyjaśnił, że chojnicki szpital jest podwykonawcą umowy, którą z Wojewodą zawarła stacja ratownictwa w Słupsku. Zgodnie z nią dwa zespoły (w tym jeden specjalistyczny) są w Chojnicach, po jednym w Brusach i Czersku.

Natomiast przedstawiciel Czerska w Radzie Społecznej, czyli burmistrz Przemysław BiesekTalewski, interweniował ws. stacjonującej w jego gminie karetki. Dopytywał się, czy stawka ryczałtowa dla poszczególnych zespołów wyjazdowych jest uzależniona od ilości wyjazdów i ich długości, gdyż ta w Czersku ma je powyżej średniej wojewódzkiej. Poinformował, że rejon jej działania powiększono o dwie sąsiednie gminy z powiatu starogardzkiego.

Mieszkańcy gmin Czarna Woda i Osieczna dzwoniąc po karetkę są łączeni ze Słupskiem, a do niedawna byli z dyspozytorem w Gdańsku. Wtedy jedzie tam karetka z Czerska, zamiast z bliżej położonych Kalisk, by potem pacjentów zawieźć do szpitali w Kościerzynie lub Starogardzie Gdańskim. Mateusz Łangowski dodał, że bywały przypadki, że do Czerska jechała karetka z Brus, bo ta miejscowa była wysłana do sąsiedniego powiatu.

Dyrektor Maciej Polasik przyznał, że jest bezsilny w sprawie wielkości obszaru działania poszczególnych karetek. To leży w zakresie kompetencji wojewody – stwierdził. - W ostatnim czasie jedyna podwyżka ryczałtu dobowego, który jest jednakowy dla wszystkich karetek nie tylko w naszym powiecie, ale i w pozostałych podlegających pod Słupsk, była w 2021 po proteście ratowników medycznych – dodał Maciej Polasik.

Na wniosek burmistrza Czerska Rada Społeczna przyjęła apel do Wojewody Pomorskiego, by ponownie przeanalizował aktualnie funkcjonującą rejonizację karetki, która ma bazę w Czersku.

Więcej w relacji video.

(je)