Większość osób, które przyszły do domu kultury w Swornegaciach na wykład „O kaszubskich ogrodach”, doskonale znała tytułowe – potoczne nazwy kwiatów, które kiedyś królowały w tradycyjnych wiejskich ogródkach.
25 lipca 2025 11:24
O popularnych niegdyś roślinach ogrodowych opowiadała Justyna Rymon-Lipińska z Zaborskiego Parku Krajobrazowego. | fot. GOK
Prowadząca była świetnie przygotowana – różne gatunki kwiatów można było zobaczyć na slajdach i w przyniesionym koszyku. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak wyglądały dawniej wiejskie ogródki, jakie pełniły funkcje i co w nich rosło. Wiedza była „lokalna” – można było zobaczyć m.in. archiwalne zdjęcia ogrodu włościanki z Wielkich Chełmów oraz ogrodu prowadzonego przez siostry franciszkanki w Chojnicach. Nie zabrakło też ciekawostek o przesądach, wierzeniach i zwyczajach związanych z roślinami.

Później zrobiło się jeszcze bardziej „lokalnie” – zaprezentowano archiwalne fotografie dawnych ogrodów ze Swornegaci, udostępnione przez mieszkanki. Prowadząca podjęła się niełatwego zadania – rozpoznała rośliny widoczne w tle rodzinnych zdjęć. Część uczestniczek przypomniała sobie nawet kolory kwiatów z czarno-białych fotografii – lilii, kosmosów czy piwonii.
Były także osobiste wspomnienia Justyny Rymon-Lipińskiej o roślinach towarzyszących jej rodzinie od pokoleń – co potwierdziła jej mama, przywołując opowieści o flokasach i pachnącym groszku. Prowadząca cytowała również fragmenty książek Anny Łajming – kaszubskiej pisarki, która w swoich opowieściach wspominała kwiaty z rodzinnych stron.
Spotkanie zakończyło się w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego, gdzie uczestnicy zwiedzili wystawę złożoną m.in. z archiwalnych zdjęć na tle tradycyjnych ogrodów. Może dzięki temu spotkaniu bujany, turki i cegiełki częściej będzie można spotkać w wiejskich ogródkach?
GOK

CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie:
Portale internetowe