Brat Daniela Obajtka blokuje realizację koncepcji LGD Sandry Brdy

W 2010 roku UNESCO zdecydowało o uznaniu części obszaru Borów Tucholskich za rezerwat biosfery. Jak podaje Gazeta Wyborcza z 4 stycznia, Dyrektor Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek, brat prezesa Orlenu, blokuje od lat poszerzenie rezerwatu.

3 grudnia 2010 roku odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Parku, podczas którego nastąpiło uroczyste wręczenie Dyrektorowi Parku Januszowi Kochanowskiemu oryginału arkusza nominacyjnego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.   |  fot. arch./red.

Publikujemy kilka fragmentów artykułu. Całość tutaj. „Bory Tucholskie to największy kompleks leśny w Polsce, obejmujący ponad 3 tys. km kw. Znaczna część Borów wchodzi w skład chronionego obszaru Natura 2000, a na ich terenie utworzono też kilka rezerwatów przyrody oraz park narodowy. W 2010 r., dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Sandry Brdy" z Chojnic, na części terenów borów ustanowiono także Rezerwat Biosfery UNESCO Bory Tucholskie.

(…) - Chcieliśmy, aby Rezerwat Biosfery UNESCO objął cały teren Borów Tucholskich, ale gdy kilkanaście lat temu występowaliśmy z tą inicjatywą, nie starczyło nam sił i czasu, żeby namówić do tego wszystkie gminy w borach, bo każda gmina musiała w tej sprawie podjąć swoją własną uchwałę. Bardzo się napracowaliśmy, ale nie dotarliśmy do wszystkich - opowiada Grażyna Wera-Malatyńska, prezes Stowarzyszenia "Sandry Brdy". - Wystąpiliśmy więc do UNESCO o nadanie tego statusu tylko części terenów Borów. Byłam bardzo szczęśliwa, gdy w 2010 roku w Paryżu przyznano nam ten tytuł. (…)

Pięć lat temu Lokalna Grupa "Sandry Brdy" podjęła więc inicjatywę powiększenia terenu rezerwatu. Nikt nie był przeciw. Inicjatywę poparli wszyscy lokalni samorządowcy, a także Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Orędownikiem inicjatywy był także Adam Kwiatkowski, ówczesny dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, z nadania PiS. Wydawało się więc, że poszerzenie rezerwatu będzie tylko formalnością.

(…) Bartłomiej Obajtek od pięciu lat blokuje poszerzenie rezerwatu UNESCO w Borach Tucholskich. Już w 2019 r. wysłał do ministerstwa pismo, w którym poinformował, że nie zgadza się na poszerzenie rezerwatu, bo... "brak podstaw prawnych funkcjonowania rezerwatów biosfery w Polsce". To nieprawda. Rezerwaty takie funkcjonują w Polsce od lat 70. i były już poszerzane.(…)

oprac. (je)