Boczek ze śliwkami

Idealny na zimno jako dodatek do pieczywa. Można go również podawać na ciepło jako sanie obiadowe. Wbrew powszechnemu mniemaniu jest o wiele zdrowszy niż wędliny "napakowane" chemią.

Boczek ze śliwkami

Składniki: 300 g chudego wędzonego boczku, 30 suszonych śliwek bez pestek, 1 duże jabłko, 3 łyżki calvadosu lub brandy, 2 łyżki cukru, 200 ml wody.

Przyrządzenie: Ochłodzony w lodowce boczek pokroić na 15 cienkich plasterków. Każdy z nich przeciąć w poprzek na połowę. Jabłko obrać, pokroić na części, wyjąć gniazdo nasienne. Kawałki jabłka włożyć do rondla, dodać wodę, rozgotować i odparować stale mieszając. Dodać cukier i calvados. Wymieszać na jednolitą masę, odparować tak, by powstał gesty mus jabłkowy. Musem nadziać śliwki. Wypełnione śliwki owinąć plasterkami boczku i przekłuć wykałaczkami. Rulony boczku ułożyć na ruszcie, wstawić do piekarnika nagrzanego do temp.
220 st. C podstawiając pod ruszt blachę, na którą będzie ściekał tłuszcz podczas pieczenia. Piec ok. 10 min, aż boczek będzie złotobrązowy. Po wyjęciu z pieca odstawić na 5 min, ułożyć na tacy i podawać. Zamiast musu jabłkowego do nadziewania śliwek można użyć obranych ze skórki słodkich migdałów lub kawałków banana polanych sklarowanym masłem.