Bitewny zgiełk w Krojantach (foto, video)

Tych, którzy pamiętają bitwę jako jej uczestnicy jest coraz mniej. Dzisiaj (2.09.) na polach krojanckich reprezentował ich płk Bronislaw Klicki. Tych, którzy o szarży pamiętają i chcą oglądać widowisko przypominające te waleczne czasy - coraz więcej.

Uroczystości patriotyczno – religijne - rozpoczęły się o godz. 10.30, pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich.   |  fot. (ro)

Na inscenizacji w Krojantach - jednej z największych w Polsce zgromadziło się blisko 20 tysięcy widzów. I nic dziwnego - inscenizacje były dynamiczne, poza tym nigdzie indziej w Polsce nie można już zobaczyć szarżujących jednocześnie ponad stu jeźdźców. A to tylko połowa tej liczby żołnierzy, którzy faktycznie uczestniczyli w bitwie.

Wcześniej liczni organizatorzy i partnerzy stoczyli też prawdziwą bitwę, by pole inscenizacji przygotować pod względem technicznym, logistycznym i organizacyjnym. stąd i budżet imprezy jest pokaźny, można go oszacować na ok. 160 tysięcy złotych. Tradycja spotkań przy pomniku w Krojantach sięga 1966 roku - wtedy przyjeżdżali tu tylko ułani i ich rodziny oraz przyjaciele. Teraz uroczystości mają inną formę, jakkolwiek pierwsza część zachowała swą niemalże pierwotną formę.

Kluby jeżdzieckie składają raporty - warto odnotować, że przyjeżdżają tu spadkobiercy ułańskich tradycji z całej Polski, w tym wielu z nich - wierzchem. O heroizmie obrońców Ojczyzny z 1939 roku niezmiennie z zapałem przypomina Kazimiera Szark (zobacz video), wieloletnia opiekunka sali tradycji w sąsiedniej szkole w Nowej Cerkwi. I tradycyjnie przy pomniku odprawiana jest msza św., której w tym roku przewodniczył paulin z Jasnej Góry Eustachy Rakoczy.

A część widowiskowa? Miała trzy etapy - pierwszy przypomniał wkład batalionów artylerii - tych żołnierzy którzy kryli się zwykle w blasku sławy kawalerzystów a stanowili dlań silne wsparcie. Piękną ideą jest kontynuacja pokazu musztry szwadronu kawalerii - dla miłośników tego rodzaju pokazów jest to nie lada gratka. I na finał - odtworzenie historycznej szarży 18 Pułku Ułanów na niemieckie pozycje jest zawsze efektownym zwieńczeniem widowiska.

(ro)

fotoreportaz.jpg relacja_video.jpg

  1. 3 września 2012  14:10   Armia powinna byc silna tego. ...   opoka

    Armia powinna byc silna tego. bym sobie zyczyl silna w obronie naszego kraju naszych rodzin abysmy juz nigdy nie doswiadczyli lapanek obozow koncentracyjnych ani zeslan. i syberii.Mam nadzieje ze tak sie stanie i bedziemy dumni z naszego wojska.

    0
    0
  2. 3 września 2012  09:39   I ODEZWAŁO SIĘ POKOLENIE ... (1)   ZIELONY

    I ODEZWAŁO SIĘ POKOLENIE KTÓRE SŁUŻYŁO W WOJSKU!!! /TERAZ TO NAWET ŻOŁNIERZ MA LŻEJSZY KARABIN!/

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  3. 2 września 2012  22:19   w jakim stanie jest polska ...   anonim

    w jakim stanie jest polska armia? pokaze jakis konflikt, tak jak wojna gruzji z rosja obnazyla rosyjską armie. wszystko wyjdzie w praniu, a poki co komorowski i spolka robia wszytsko zeby armia byla slabsza niz jest.

    0
    0
  4. 2 września 2012  20:15   Oto nasza armia (2)   Set

    nadaje sie do modlenia i machania szablą podczas obchodów klęsk. Smutne ale prawdziwe.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 2 września 2012  21:59   Ty "wow"   anonim

      nie rozśmieszaj mnie bo dostanę zajadów!

      0
      0
    • 2 września 2012  21:11   Nie obrażaj   wow

      naszych chłopaków w Iraku i Afghanie. Odwalają bardzo dobrą robotę. Dzięki nim, jako jedyny kraj z Grupy Wyszehradzkiej mamy armię, która potrafi bronić kraju.

      0
      0