Biblioterapia w areszcie

Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej we współpracy z Aresztem Śledczym w Chojnicach przeprowadzi cykl zajęć biblioterapeutycznych dla osób pozbawionych wolności przebywających w Areszcie.

Dzięki porozumieniu Fundacji z Aresztem w Chojnicach, zostaną przeprowadzone zajęcia biblioterapeutyczne.   |  fot. arch.red.

Zajęcia rozpoczynają się we wtorek 9 października. Mają one podnieść kompetencje społeczne uczestników, a także przeciwdziałać czynnikom kryminogennym, w tym agresji, przemocy oraz problemom uzależnień. Bezpośrednimi uczestnikami zajęć będzie 8 osób.

Zajęcia z zakresu biblioterapii są to zajęcia, które wykorzystują terapeutyczne wartości literatury. Śledząc losy bohaterów książkowych, będących w zbliżonych sytuacjach do uczestniczących w zajęciach, można wpływać na zmianę zachowań, sposobu myślenia, a także można doprowadzić do twórczego i aktywnego działania, oraz pomóc we właściwym funkcjonowaniu w społeczeństwie i rodzinie. Podmiotem biblioterapii wychowawczej są ludzie zdrowi w sensie medycznym, ale mający kłopoty życiowe.

Dobrze dobrana książka pomaga zmniejszyć strach, uspokaja, redukuje lęki i smutki. Pomaga zaakceptować swoją "inność" i ułatwia poszukiwanie sposobu realizacji siebie. Niesie ulgę w cierpieniu, koryguje emocjonalnie zaburzone zachowania, pomaga samotnym, dodaje otuchy i siły do radzenia sobie w trudnych sytuacjach, do odnajdywania swojej drogi. Dzięki niej można dokonać zmian w sferze emocjonalnej, eliminować złe stany psychiczne i powstałe napięcia. Nie przynosi odpowiedzi na wszystkie problemy, ale obdarza siłą i oferuje drogowskazy na różnych ścieżkach życia. Zajęcia biblioterapeutyczne opierają się zarówno na wykorzystaniu tekstu drukowanego, jak i płyt CD, DVD.

Projekt jest wynikiem współdziałania pomiędzy Fundacją Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej a Aresztem Śledczym w Chojnicach umocowanej porozumieniem z 13 maja 2011 r. w sprawie współpracy w zakresie wspierania działań przyczyniających się do rozwoju społecznego i kulturalnego regionu oraz readaptacji społecznej osób odbywających karę pozbawienia wolności. Jego realizację wsparło Ministerstwo Sprawiedliwości środkami Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Michał Karpiak

  1. 8 października 2012  20:05   ja pierdzielę   wytrych

    ja pierdzielę

    0
    0