Beton architektoniczny w łazience – projekt nowoczesnego wnętrza

Kojarzy się z surowością i chłodem, bardziej z materiałem budowlanym, wymagającym odpowiedniego pokrycia, niż dekoracyjnym wykończeniem ścian i podłóg.

Dzięki odpowiedniemu montażowi, oraz niskiej nasiąkliwości materiału możemy zamontować beton nawet pod prysznicem, lub w strefie mokrej, bez obaw o trwałość całej aranżacji.   |  fot. nad.

Beton ma swój niepowtarzalny charakter, który postanowiono wykorzystać w nowoczesnych wnętrzach. Łazienka w betonowym klimacie wyróżnia się mocnym charakterem, minimalistycznym designem, ale też może emanować ciepłem. Z czym łączyć beton i jak zaaranżować piękne szare wnętrze?

Beton w niejednej odsłonie

We wnętrzach nie wykorzystujemy typowego betonu, który stanowi materiał budowlany. Jednym ze sposobów na wprowadzenie go do łazienki jest beton architektoniczny. Nie różni się od niego pod względem składu, jednak wyróżnia się znacznie bardziej estetycznym wykończeniem. Podlega więc specjalnej obróbce, na skutek której powstają płytki betonowe na ścianę o dekoracyjnym charakterze. Mogą być gładkie, mało i średnio porowate, występują w różnych odcieniach, a nawet z efektem połysku. Są ponadto impregnowane, dzięki czemu wykazują odporność na wodę i wilgoć. Dlatego można je układać również w łazience.

Alternatywą dla betonu architektonicznego są płytki ceramiczne inspirowane naturalnym betonem. Występują w większych formatach, a także w szerokiej palecie odcieni szarości. Podobnie, jak inne płytki ceramiczne, są łatwe w utrzymaniu w czystości, bez problemu usuwa się z nich wszelkie zabrudzenia, co może okazać się trudniejsze w przypadku porowatego betonu architektonicznego. One również są odporne na wodę, dlatego świetnie sprawdzają się zarówno w strefie suchej, jak też mokrej.

Beton ocieplony drewnem

Surowy beton potrzebuje łagodniejszego i subtelniejszego towarzysza, który ociepli jego chłodny charakter. Idealnie w tej roli sprawdza się drewno. Alternatywą dla naturalnego, podatnego na działanie wody, są płytki ceramiczne w kolorze drewna, zarówno dębu i sosny, jak też egzotycznego Merbau i Iroko. Takie płytki na podłodze będą doskonale kontrastowały z betonem na ścianie. Dodatkowo możemy je ułożyć pod prysznicem na ścianie lub też obudować nimi wannę. Dobrym wyborem będą ponadto szafki i blat pod umywalkę w kolorze naturalnego drewna.

W towarzystwie bieli i czerni

Beton tworzy bardzo uniwersalne tło zarówno dla intensywnych kolorów, jak również stonowanych barw. Klasyczna biała ceramika nabiera bardziej eleganckiego wyglądu, zostaje wyróżniona, a więc inaczej, niż jest to w typowych jasnych łazienkach. Beton jest charakterystyczny dla wnętrz industrialnych, co warto wykorzystać także w łazience. Zamiast chromowanej armatury niech pojawią się w niej czarne baterie o chromowanym wykończeniu.

Mają stylowy charakter i jednocześnie prostą, minimalistyczną formę. Aby bardziej podkręcić loftowy klimat wnętrza, zdecyduj się na metalowe szafki i oświetlenie z dekoracyjnymi żarówkami Edisona. Chcąc przełamać stonowaną paletę barw, można również dodać mocniejszego akcentu kolorystycznego, np. zielone rośliny czy też pomarańczowe ręczniki i akcesoria łazienkowe.

Beton lubi być blisko natury, dlatego bardzo dobrze rozumie się z drewnem. Bliska jest mu też industrialna czerń, jednak docenia przy tym subtelność bieli.

(mat.partnera)