Będzie inscenizacja Szarży pod Krojantami

Pod znakiem zapytania stała jeszcze jesienią ubr. organizacja 19 edycji obchodów rocznicy szarży ułańskiej pod Krojantami z 1.09.1939, ale dziś (4.07.) władze Gminy Chojnice poinformowały, że dojdzie jednak do skutku.

Obraz przedstawiający szarżę pojawił się w salce konferencyjnej UG z okazji tematu inscenizacji pod Krojantami.   |  fot. (je)

Po raz pierwszy współorganizatorem i sponsorem jest Pomorski Urząd Marszałkowski, który dokłada do budżetu wydarzenia 50 tys. zł. Jak przekazał na konferencji prasowej w UG Chojnice wójt Zbigniew Szczepański, całkowity koszt obchodów rocznicowych jest szacowany na ok. 440 tys. zł. Z budżetu Gminy Chojnice wydatkowana jest kwota 100 tys. zł. Ponadto potwierdzone są wpłaty z fundacji zarządzanej przez MON (40 tys. zł), z budżetu Powiatu będzie 10 tys. zł, a z budżetu Chojnic 7 tys. zł.

Podczas wczorajszej (3.07.) wizyty w nieżychowickiej jednostce wojskowej Prezydenta RP Andrzeja Dudy przedstawiciele organizatorów poprosili głowę Państwa o kolejne objęcie honorowego patronatu nad obchodami rocznicy szarży. Prośba została zaakceptowana.

Garść szczegółów uroczystości przekazała lokalnym mediom nowa pełnomocnik Wójta ds. jego organizacji Sekretarz Gminy Lucyna Zawiszewska. Po raz pierwszy nie będzie pracował w sztabie organizacyjnym oraz prowadził konferansjerki Jerzy Hanisz. Jak co roku obchody rozpoczną się od części patriotyczno – religijnej przy pomniku 18 Pułku Ułanów Pomorskich z Grudziądza. Polową Mszę św. ma odprawić ks. kanonik Andrzej Szopiński.

W części plenerowej na polu szarży będzie pokaz statyczny sprzętu używanego współcześnie przez Wojsko Polskie oraz tzw. biwak historyczny pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2024”. Zespół 30 ułanów zaprezentuje szarżę na pozorowanego przeciwnika z cięciem szablą łóz i pozorników pchanych lancą. Będzie pokaz wyszkolenia bojowego zwiadowców z 9 pułku rozpoznawczego oraz musztry szwadronu kawalerii. Nie zabraknie oczywiście około 20 minutowej inscenizacji szarży z 1 września 1939.

Więcej szczegółów będzie znane w II połowie sierpnia.

(je)