Barwny orszak, tradycja i znaczenie

W sobotę (6 stycznia) ulicami Chojnic tradycyjnie przeszedł Orszak Trzech Króli. Po raz kolejny chojniczanie świętowali uroczystość Objawienia Pańskiego. W 2024 roku orszak wyruszył pod hasłem „W jasełkach leży!”.

Orszak przyjął formę ulicznych Jasełek, w których występują aktorzy amatorzy. Całość prowadzą Trzej Królowie.   |  fot. Rmak

Nieodzownym elementem każdego orszaku jest wspólne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. To widowiskowe przedstawienie, na które przychodzą nie tylko rodziny z dziećmi, aby wspólnie uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

O godz. 13:15 z placu Emsdetten wyruszył barwny korowód, który przeszedł ulicami Okrężną, Kościuszki, Stary Rynek, Gimnazjalna, skąd udał się do Kościoła Gimnazjalnego, gdzie oddano pokłon Panu Jezusowi i wspólnie z zespołem Benedictus śpiewano kolędy.

Chojnicki orszak to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty jest na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga.

(red.) Fot. Rmak (je)