Autorskie spotkanie i wernisaż wystawy

Muzeum Historyczno - Etnograficzne oraz Stowarzyszenie Centrum Kultury "Podziemia" zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Jana Sabiniarza "Drzewa życia". Odbędzie się w sobotę 18.03 o godz. 16.00 w Baszcie Kurza Stopa.

Wszystkie namalowane obiekty są w relacji symbiotycznego gestu, „prowadzą między sobą nieustanne szepty” w dążeniu do osiągnięcia ideału - matki natury."

Obrazy malarskie zaprezentowane na wystawie „Drzewa życia” Jana Sabiniarza są zaproszeniem do głębokiego wpatrywania się w polski krajobraz, pełen tajemnic i prawd, w którym drzewa zostały wyniesione do rangi pierwszoplanowych bohaterów, tajemniczej scenerii otwartej przestrzeni. Motywy roślinne na obrazach artysty czerpią moc z czterech żywiołów: ziemi i wody, powietrza i promieni słońca.

Jan Sabiniarz - architekt, malarz, poeta, pieśniarz. Zajmuje się fotografią, ekologią i konserwacją zabytków. Był zatrudniony między innymi jako Architekt Rejonowy w Chojnicach, asystent i wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, konserwator zabytków w Chojnicach. Prace malarskie wystawiał między innymi w Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy a także we Francji i Niemczech. Wydał 18 tomików poetyckich i 2 książki prozą poświęcone ochronie i kreowaniu pejzażu przyrodniczego i kulturowego.

Wiersze rozpowszechniał w prasie regionalnej i ogólnopolskiej oraz w radiu - telewizji w programach regionalnych i ogólnopolskich oraz w podręcznikach szkolnych. W latach 70-tych publikował artykuły, felietony oraz wiersze w prasie i na antenach radia regionalnego i ogólnopolskiego. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

Jan Sabiniarz łączy działalność architektoniczną z twórczością malarską, literacką, muzyczną, ekologiczną, starając się tworzyć dzieła w sposób interdyscyplinarny: w malarstwie - muzykę i poezję; w poezji - muzykę i malarstwo, w architekturze - muzykę i poezję. Na wydanie wciąż czeka ok. 4 000 wierszy stanowiących zapis odkrywania świata mikro i makrokosmosu z jego zmysłową witalnością i duchowością.

MH-E