Apartament nad morzem – na co zwrócić uwagę w czasie odbioru?

Zakup mieszkania w nadmorskiej miejscowości to coraz popularniejszy wybór i to zarówno wśród osób, które inwestują w nieruchomości na wynajem, jak i wśród tych, którzy szukają wakacyjnego lokum.

Nadmorskie apartamenty cieszą się wyjątkową popularnością.   |  fot. ilustracyjne

Na co należy zwrócić uwagę podczas odbioru apartamentu nad morzem.

Odbiór mieszkania – co należy sprawdzić?

Przy odbiorze nieruchomości należy sprawdzić jej stan i parametry oraz porównać z zapisami umowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na metraż lokalu, umiejscowienie wszelkich przeszkleń i drzwi, a także na wykonane instalacje (ich rodzaj, parametry, sprawność lokalizację). To odpowiedni moment, by sprawdzić standard wyposażenia i upewnić się, że jest zgodny z umową.

Sprawdzić należy również metraż dodatkowych pomieszczeń i miejsc parkingowych, o ile zostały zakupione. Nie zaszkodzi zweryfikować jakości wykonania tynków i wylewek – najważniejsze, by były możliwie równe. Sprawdzenie wszystkich wymienionych kwestii powinno towarzyszyć odbiorom każdej nieruchomości – nie tylko tym, które położone są nad morzem. Jeśli jednak zakupiło się apartament w nadmorskiej okolicy, warto zweryfikować kilka dodatkowych kwestii, które mogą okazać się kluczowe w jego dalszym użytkowaniu.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze apartamentu nad morzem?

Choć mogłoby się wydawać, że odbiór każdej nieruchomości powinien przebiegać podobnie i że dokładnie te same kwestie są równie istotne bez względu na lokalizację apartamentu, to jednak nadmorski klimat i realia pogodowe są na tyle specyficzne, że dużo więcej uwagi trzeba będzie poświęcić takim kwestiom, jak:

Szczelność okien – w nadmorskiej okolicy to priorytet. Okna i drzwi tarasowe muszą być doskonale osadzone, równe, dobrze uszczelnione i z łatwością otwierać się i zamykać. Apartamenty nad morzem, a szczególnie te z widokiem na morze, narażone są bowiem na bardzo silne podmuchy wiatru i wysoką wilgotność powietrza.

Sprawna wentylacja – szczelne i pozamykane okna mogą uczynić z każdego mieszkania termos, a to sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Z tego właśnie względu tak istotna jest skuteczna wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna.

Akustyka – ponieważ nadmorskie apartamenty narażone są na liczne odgłosy związane z morzem, ale też z licznymi plażowiczami w sezonie letnim, warto upewnić się, że po zamknięciu okien w mieszkaniu jest przyjemnie cicho.

Widok za oknem – jeśli w prospekcie i umowie była mowa o tym, że apartament będzie miał zapewniony widok na morze, tak też powinno być.

Zagospodarowanie terenu osiedla – bardzo istotną kwestią jest estetyczne zagospodarowanie osiedla i wykończenie terenów wspólnych zgodnie z treścią umowy.

Zakup apartamentu nad morzem to coraz popularniejsza decyzja i to zarówno wśród osób, które poszukują mieszkania dla siebie, jak i wśród tych, którzy inwestują w nieruchomości na wynajem. Nadmorska okolica cieszy się bowiem ogromną popularnością wśród turystów i mieszkańców, którzy cenią bliskie sąsiedztwo morza, specyficzny klimat i świeże powietrze. Decydując się na zakup tego rodzaju, należy jednak z dużą ostrożnością podejść do kwestii odbioru lokalu od dewelopera. W razie wykrycia jakichkolwiek wad lub nieścisłości, należy dokonać ich zgłoszenia.

(mat. zewnętrzny)