Akolada 15 lat działalności

5 czerwca, 2008 r. powstało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada. Organizacja została stworzona przez osoby skupione wokół GOK w Chojnicach (przede wszystkim pracowników), którzy chcieli wykraczać poza instytucjonalne ramy GOK-u.

Wszystkim dopisywały dobre nastroje i na zakończenie spotkania było wspólne pieczenie kiełbasek.   |  fot. GOK Chojnice

Misją Akolady jest poprawa jakości życia mieszkańców gminy Chojnice w oparciu o zasoby regionu – zarówno bogactwa naturalne i kulturowe, jak i społeczne. Stowarzyszenie aktywizuje mieszkańców włączając ich w działania na rzecz lokalnej kultury, zadania pro-ekologiczne i zadania sprzyjające rozwojowi osobistemu. W trakcie blisko 15-letniej działalności Akolada zrealizowała kilkadziesiąt projektów dofinansowanych z funduszy lokalnych samorządów, ministerialnych i środków prywatnych. Wszystkie zadania, dofinansowane ze środków zewnętrznych, zostały zakończone z osiągnięciem zakładanych celów oraz pozytywnie rozliczone.

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem, członkowie Akolady spotkali się na walnym zebraniu stowarzyszenia, na którym nie tylko podsumowali działalność organizacji w 2022 r., ale też w trakcie minionych 15 lat. Prócz sprawozdań i rozliczeń były też rozmowy, podziękowania i wspomnienia. Przypomniano m.in. genezę powstania nazwy organizacji, którą wymyślił były pracownik GOK – Dominik Madej. Ponieważ jest on muzykiem, szybko skojarzył, że do  stowarzyszenia, które ma „spinać” działania różnych osób na wielu płaszczyznach bardzo pasuje słowo „AKOLADA” (zgodnie z definicją: znak graficzny w muzyce mający postać klamry spinającej pięciolinie. Akolady używa się w zapisie nutowym dla instrumentów o rozległej skali).

Zebranie przebiegło w bardzo miłej atmosferze również ze względu na miejsce, w którym było zorganizowane. Członkowie Akolady spotkali się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego "Bory Tucholskie" w Chocińskim Młynie. Skorzystali z oferty edukacyjnej Centrum oraz możliwości spędzenia czasu przy ognisku.

GOK