Akcja "Znicz"

31 października br. w powiecie chojnickim rozpocznie się policyjna akcja „Znicz 2014”, która potrwa do 3 listopada. W tych dniach policjanci podejmą wzmożone działania prewencyjne w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

Funkcjonariusze pomogą dotrzeć do parkingów, w razie problemów objaśnią drogę.   |  fot. arch.

Więcej samochodów na drogach naszego powiatu może pojawić się już w piątek, w godzinach popołudniowych. Spieszący się kierowcy i piesi mogą przez zwykłą nieuwagę stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci szczególnym nadzorem obejmą rejony cmentarzy, drogi dojazdowe oraz główne ciągi komunikacyjne.

W dniach 31. 10. – 03.11. utrudnienia w przemieszczaniu się pojazdów i pieszych dotyczyć będą głównie okolic cmentarzy i dróg dojazdowych. Zalecamy, aby w rejon cmentarzy docierać w miarę możliwości pieszo. W Chojnicach ani Czersku nie przewidziano zmian w organizacji ruchu.

W dniu 1 listopada br. w Czersku dla osób parkujących samochody zostanie udostępniony teren targowiska miejskiego. W Brusach wprowadzona zostanie jedna zmiana – na ulicy Księdza Czarnowskiego zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy – od ulicy Gdańskiej w kierunku do ulicy Derdowskiego. W tym zakresie należy się stosować do oznakowania.

W ramach akcji „Znicz” zadaniem policjantów będzie przede wszystkim udzielanie pomocy uczestnikom ruchu drogowego oraz zapewnienie płynności ruchu, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. W związku z tym apelujemy do kierowców, aby bezwzględnie stosowali się do poleceń wydawanych przez policjantów i zachowali cierpliwość.

O dyscyplinę w przestrzeganiu ustalonych zasad w ruchu drogowym apelujemy także do pieszych. Częstym występkiem pieszych, który znacznie utrudnia pracę służb porządkowych, jest przechodzenie przez ustawione barierki ochronne i wchodzenie na jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci, jak zwykle, będą reagować na wykroczenia i przestępstwa drogowe popełniane przez pieszych i kierujących.

Praca patroli ruchu drogowego będzie też ukierunkowana na eliminowanie z ruchu nietrzeźwych uczestników, kontrolowanie używania świateł zewnętrznych pojazdów i sprawdzanie osób i pojazdów pod kątem prowadzonych poszukiwań.

Warto też pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy na widoku żadnych wartościowych przedmiotów, czy dokumentów. Na miejsce postoju wybierzmy specjalnie wyznaczone do tego miejsca;

podczas pobytu na cmentarzu torebkę, czy saszetkę z dokumentami zawsze miejmy pod ręką. Nie odkładajmy toreb na płycie nagrobnej lub ławce stojącej przy pomniku;

wychodząc z domu zamknijmy dokładnie drzwi i okna. O dłuższej nieobecności uprzedźmy zaufanego sąsiada, który będzie mógł zaopiekować się naszym mieszkaniem.

zaplanujmy optymalną trasę oraz odpowiednią ilość czasu na podróż, pozwoli nam to bezpiecznie dotrzeć do celu. Za kierownicą siadajmy trzeźwi, wcześniej sprawdźmy stan techniczny pojazdu i usuńmy usterki.

KPP