„Adam Chojnicki” jest na „urlopie”

Tytułowa postać była wirtualnym asystentem Internautów, którzy ongiś odwiedzali stronę utworzoną na zlecenie Powiatu Chojnickiego. Była ona elementem kampanii promującej nasz powiat. Strona bizneschojnice.eu powstała w 2010 roku.

Adam Chojnicki chętnie udzielał odpowiedzi, tyle, że nie na temat, Trwałość projektu, oznaczająca obowiązek utrzymywania portalu, trwała do 12.01.2017 r.   |  fot. arch.

Na łamach naszego portalu w tamtym czasie pisaliśmy kilkukrotnie o tym portalu w kontekście relacji z obrad Rady Powiatu czy też przedstawiając efekt naszej analizy jej funkcjonowania albo informując o wniosku stowarzyszenia Wspólna Ziemia do chojnickiej Prokuratury. Zadanie ogółem było warte około 330 tys. złotych, z tego 75% pochodziło ze środków unijnych. Pozostałe pieniądze pochodziły w większości z budżetu powiatu chojnickiego. Projekt miał nazwę „Powiat chojnicki - atrakcyjny, innowacyjny, przyjazny inwestycjom - budowa portalu Biznes Chojnice i kampania wizerunkowa powiatu chojnickiego.” Realizowany był od lipca do 30 listopada 2010 roku. Na portal wydano ok. 140 tys. zł.

W ub. tygodniu postanowiliśmy znaleźć pewną informację na ww.portalu, ale pokazał nam się komunikat, że ta witryna nie istnieje. Skorzystaliśmy z linku, który jeszcze w czwartek 23.05 widniał na stronie głównej strony Powiatu Chojnickiego. To skłoniło nas do napisania maila do Starostwa. Ku  zaskoczeniu już następnego dnia (za co bardzo dziękujemy) otrzymaliśmy wyczerpującą odpowiedź na nasze pytania od dyrektora Wydziału Funduszy i Rozwoju oraz Turystyki Sebastiana Matthesa.

- Portal (w formacie funkcjonującym w okresie 2020-2024) nie został przeniesiony pod inny adres. - Portal działał do stycznia br. Został wygaszony ze względu na znikome zainteresowanie publikowanymi na nim treściami (ilość odsłon najpopularniejszej zamieszczonej w tym okresie informacji nie przekraczała liczby 40). Trwałość projektu, oznaczająca obowiązek utrzymywania portalu, trwała do 12.01.2017 roku. Powiat poniósł koszty (poza dotacją) związane z utrzymaniem domeny w okresie od 2010 do 2020 w wysokości 615,00 zł, od 2020-2024 w wysokości 49,20 zł rocznie. Domena jest utrzymywana (opłacana), dzięki temu w przypadku pojawienia się możliwości sfinansowania nowych rozwiązań pod adresem zostanie uruchomiony nowy portal.

Właścicielem domeny jest Powiat Chojnicki. W uzupełnieniu do powyższego chciałem poinformować, że w okresie od czerwca 2020 roku do stycznia 2024 roku portal funkcjonował w nowym layoucie, ze zmienioną formułą. Pandemia i problemy przedsiębiorców spowodowały, że miało to być źródło informacji o możliwościach pomocy dla firm. Poza tym zamieszczane były informacje o szkoleniach, zmianach podatkowych itp. Prowadzony był bezkosztowo (poza kosztami domeny) przez Wydział Funduszy. Niestety, zainteresowanie publikowanymi informacjami było znikome (jak w pkt 2). Linki, które funkcjonowały na stronie Powiatu, poleciłem usunąć.

(je)