Absolutorium po raz 25, tym razem jubileuszowe!

W debacie nad piątym wydaniem Raportu o Stanie Miasta Chojnice wzięło udział czworo chojniczan. W ich uwagach przeważały sprawy dotyczące ekologii (Lasek miejski i Dolina Strugi Jarcewskiej), ruchu drogowego i demografii.

Burmistrz Arseniusz Finster był pewien dwóch zdarzeń - że otrzyma absolutorium za miniony rok, ale z tą samą pewnością oczekiwał słów krytyki ze strony radnych opozycji. Nie zawiódł się. Na zdjęciu ze skarbnikiem i wiceburmistrzem.   |  fot. (je)

Jak już wcześniej informowaliśmy, deklarację woli uczestniczenia w debacie złożyło czworo chojniczan. Mieli do dyspozycji do 20 minut. Pierwsza zabrała głos była radna Marzenna Osowicka z b.PChS-u, która na wstępie skomentowała informację  burmistrza o „sygnalistach skarżących u wojewody na uchwały dot. Doliny Strugi Jarcewskiej”. „- Jestem zaskoczona kompletnie nieprawdziwą informacją, że Monika Szczukowska jest sygnalistką. Ona nie pisała skargi do wojewody.” Większość jej wypowiedzi dotyczyła spraw ekologii i projektów uchwał związanych w ostatnim czasie z Doliną Strugi Jarcewskiej i polany w Lasku Miejskim. Wg niej „rodzi się brak zaufania do poczynań władz miasta.”

Kolejny mówca, to Michał Gruchała, były szef osiedla Kolejarz – Prochowa. Pierwszy wątek jego wypowiedzi dotyczył rozdziału w Raporcie pt. Promocja Chojnic, w tym i o działalności spółki zrzeszającej 4 samorządy, czyli Promocji Regionu Chojnickiego. Przeanalizował aktywność tej spółki na jej stronie internetowej oraz na jej profilu na FB. - W całym 2022 roku umieszczono w witrynie internetowej jedynie 9 postów, a na FB 19 postów – zauważył. Za przykład do naśladowania podał profil na FB wiceburmistrza Kopczyńskiego i radnego Kuffla. Sugerował, by rozwiązać tę spółkę i jej zadania włączyć do jednego z wydziałów w UM. Zajął się także analizą funkcjonowania BIP-u i sensem udziału miasta w systemie wspólnego biletu FALA.

Po nim głos zabrał Krzysztof Haliżak, także były radny miasta. Większość jego wystąpienia była poświęcona sprawom drogowym. Wg niego jest potrzebne wykonanie opracowania nt. rozwoju dróg przygotowanego na podstawie analizy natężenia ruchu samochodowego. Skrytykował zwężenie ul. Wyszyńskiego, projekt łącznicy Derdowskiego – Strzelecka czy system skrzyżowań równorzędnych. Osobny wątek poświęcił zagranicznym kontaktom miasta, szczególnie dotyczącym państw za wschodnią granicą kraju. Uważa za skandaliczne zerwanie kontaktów z białoruskim Mozyrem, a uzasadnienie tej decyzji za śmieszne; ogromnym błędem miało być usunięcie czerwonych gwiazd z ogrodzenia cmentarza żołnierzy radzieckich; za przesadzone uważa zaangażowanie w pomoc Ukrainie.

Jako ostatni zabrał głos Marcin Wałdoch, którzy brał udział w takiej debacie także w 2022. Na wstępie surowo ocenił jakość rządów burmistrza Arseniusza Finstera i Rady Miejskiej i zaapelował o „natychmiastowe odsunięcie ich od władzy”. Wg niego burmistrz dopuścił się ingerencji w przebieg ostatnich wyborów w samorządach osiedlowych. Jest zdania, że burmistrz powinien w I kolejności decyzje inwestycyjne i o zbyciu terenów pod nie uzgadniać z mieszkańcami, a nie z inwestorami. Była i pochwała: - „Tegoroczny Raport po krytyce z 2022 jest lepiej skonstruowany, bardziej przejrzysty, mniej w nim błędów merytorycznych”. Ponadto zabrakło jemu informacji o przyczynach zmniejszania ilości chojniczan w dziale „Demografia”.

Po przerwie w obradach do uwag swych przedmówców odniósł się burmistrz Arseniusz Finster. W polemice posiłkował się danymi statystycznymi pozyskanymi z GUS-u dotyczącymi Chojnic, Szczecinka, Malborka i Kwidzyna. Wspomniał też, że z informacji otrzymanych od dewelopera budującego domy na osiedlu Pogodnym, jedynie 40% właścicieli mieszkań melduje się na pobyt stały w Chojnicach. Pozostałe 60% lokali jest zajmowanych przez wynajmujących od inwestorów, którzy kupili je. Nie zgodził się z uwagami dotyczącymi decyzji RM ws. Lasku Miejskiego i Doliny Strugi Jarcewskiej, o których nie raz pisaliśmy na portalu. Uważa, że do systemu FALA po jego uruchomieniu przystąpi wiele miast na Pomorzu. Jest zdania, że łącznica Derdowskiego – Strzelecka będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom gminy wiejskiej Chojnice, a nie tylko chojniczanom.

- Miasto nie zbuduje jej wyłącznie z własnych środków. Tu musi być współpraca z gminą. Głęboko wierzę, że kiedyś miasto i gmina połączy się w jeden organizm. To mój testament polityczny – stwierdził włodarz miasta od listopada 1998 roku. Nie zmienił zdania ws. wprowadzenia systemu skrzyżowań równorzędnych, które są szeroko stosowane w zachodniej Europie. Bronił zasadność zatrudniania w roli pełnomocnika ds. inwestycji drogowych Roberta Marszałka. Jest zdania, że Marcin Wałdoch nie rozumie czym powinien być Raport o Stanie Gminy.  Podziękował Michałowi Gruchale za jego krytyczne uwagi o funkcjonowaniu spółki Promocja Regionu:  - Są bardzo słuszne. Wyciągniemy z nich wnioski.

W poniedziałkowym (26.06.) głosowaniu 12 radnych (na 18 obecnych) poparło wniosek o udzielenie votum zaufania burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi za 2022 rok, czterech było przeciw (Bartosz Bluma, Zdzisław Januszewski, Krzysztof Pestka oraz Patryk Tobolski); wstrzymało się dwoje radnych - Kazimierz Drewek oraz Alicja Kreft.   

(je)