84 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli II wojnę światową. W tym dniu oddajemy hołd żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.

Hołd ofiarom II wojny światowej oddali samorządowcy, posłowie, przedstawiciele stowarzyszeń oraz młodzież szkolna i mieszkańcy.   |  fot. (je)

Miejskie uroczystości obchodów 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od najazdu na Polskę niemieckiego agresora, rozpoczęły się przy pomniku z 1959 roku Ofiar II Wojny Światowej. Jedyny poczet sztandarowy był z SP nr 1 w Chojnicach. Przy pomniku wartę trzymały żołnierki z JW w Nieżychowicach oraz harcerki.

Uroczystość poprowadził Grzegorz Szlanga z ChCK. Jako pierwszy zabrał głos burmistrz Arseniusz Finster. Po nim wypowiedział się poseł Aleksander Mrówczyński. Obaj skupili się na wydarzeniach sprzed 84 lat. Natomiast wicemarszałek Leszek Bonna w dosadnych słowach skomentował wojnę na Ukrainie, którą wywołali „rosyjscy barbarzyńcy”.

Następnie przy dźwiękach werbli delegacje władz samorządowych miasta, powiatu oraz gminy Chojnice, działacze PiS z posłem Mrówczyńskim, organizacji społecznych i politycznych, służb mundurowych, harcerze oraz uczniowie składali wiązanki kwiatów. Kolejnym etapem uroczystości było zapalenie zniczów na grobach pomordowanych w Dolinie Śmierci na pobliskim cmentarzu. Przy jednym z nich – Władysława Schreibera – wartę trzymali harcerze.

Część delegacji udała się złożyć kwiaty na inne miejsca pamięci narodowej związane z niemiecką okupacją i II wojną światową - pomniki I Batalionu Strzelców i pamięci mjr. Sykstusa Mądrego przy ul. Świętopełka; pomnik Pomordowanych Kolejarzy przy ulicy Dworcowej; pomnik Poległych i Pomordowanych Nauczycieli przy ul. 31 Stycznia opodal SP-1 oraz miejsce upamiętnienia pierwszego zbiorowego mordu chojniczan, rozstrzelanych przez członków niemieckiego Selbstschutzu w Lesie Miejskim: Władysława Schreibera, Michała Bembenka, Leona Schoena przy ul. Strzeleckiej.

W br. w związku z prowadzonymi w Dolinie Śmierci badaniami archeologicznymi przez zespół pod kierunkiem Dawida Kobiałki, który także był obecny dziś na uroczystościach, nie będzie w tym miejscu plenerowej Mszy św. W zamian w poniedziałek 4.09 o g. 17.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar II Wojny Światowej w kościele pod wezwaniem Chrystusa Miłosiernego w Chojnicach (osiedle Bursztynowe, plac św. Faustyny 1).

(je)