30-lecie Aikido Chojnice

Tytułem wstępu wyjaśnię może najpierw, co to takiego jest to aikido. Aikido jest Sztuką Walki – mówi Maciej TJ Gostomski z Chojnickiego Stowarzyszenie Aikido.

Historia chojnickiego aikido sięga września 1993 r.   |  fot. nadesł.

Wielkie litery użyłem tutaj z rozmysłem, by zdecydowanie odróżnić tę dziedzinę od... szeroko rozumianego sportu! Aikido jest typem rekreacji ruchowej, ale od sportu sensu stricto różni się przede wszystkim brakiem rywalizacji, a tym samym zawodów, mistrzostw, medali, splendoru etc. Można tę cechę rozpatrywać jako wadę, ale z punktu widzenia części populacji jest to raczej zaleta tej dyscypliny.

Twórca aikido, Japończyk Morihei Ueshiba, wybitnie utalentowany artysta sztuk walk, uważał rywalizację za katalizator agresji. Są, oczywiście, czynione próby usportowienia aikido wzorem olimpijskiego judo (w celach raczej metodycznych niż ambicjonalnych), ale jest to nurt marginalny. Aikido powstawało w pierwszej połowie XX wieku, a rafinowało się  od czasu II Wojny Światowej aż do śmierci Twórcy w 1969r. W tym okresie   M. Ueshiba zwany przez swoich uczniów „O'Sensei” (Wielki Nauczyciel) wychował i wyszkolił dziesiątki doskonałych następców – mistrzów aikido.

Każdy z nich, rozsianych obecnie po całym świecie, jest inny, każdy wziął od Ueshiby inną cząstkę jego geniuszu niejednokrotnie dodając swoje talenty. Część tych najstarszych mistrzów również już odeszła, ale zostawili po sobie bogatą spuściznę i równie dobrych następców. Największy (choć nie jedyny) wpływ na polskie aikido ma obecnie wyjątkowo utalentowany i twórczy Francuz – sensei Christian Tissier  (8 dan aikido – jeden z nielicznych niejapońskich tak wysokich stopni, uhonorowany tytułem shihana czyli nauczyciela mistrzów), który odwiedza nasz kraj corocznie, a i zastępy jego najlepszych uczniów bywają w Polsce regularnie. Od 2012 roku regularnie gościmy w Chojnicach jednego z nich -  Michela Erba (6 dan, shihan Aikikai), z którym udało się nam nawiązać trwałą współpracę.

Samo aikido jest zaś tak bogate, że można jego studiowaniu poświęcić całe życie – ćwicząc  w zdrowiu do późnej starości. Spotyka się wiele osób w zaawansowanym wieku nadal aktywnie ćwiczących na macie. Mój najważniejszy nauczyciel, Frank Doran (także shihan, 8 dan) z Kalifornii  właśnie kończy 91 lat i nadal aktywnie naucza. Nie ukrywajmy jednocześnie, że aikido jest sztuką niezmiernie trudną, wymagającą – oprócz talentu – ciężkiej pracy i systematyczności,   a opanowanie jej na poziomie mistrzowskim zajmuje dłuuugie lata. Na szczęście, bo odwdzięcza się niesamowitą pogodą ducha, sprawnością fizyczną, mnóstwem endorfin i pozytywnych emocji oraz możliwością nawiązywania mnóstwa przyjaznych znajomości na całym świecie.

Trawestując powiedzenie Artura Schopenhauera o bieganiu, dla nas aikido nie jest wszystkim, ale wszystko bez aikido jest niczym. Historia chojnickiego aikido sięga września roku 1993, kończymy zatem 30-ty sezon treningowy. Pierwsze treningi, w sali gimnastycznej za ówczesną restauracją „Pod Turem”, to prawie setka osób na macie! Pierwsze Chojnickie Stowarzyszenie Aikido powstało już dwa lata później, ale z powodu malej aktywności ówczesnych członków Stowarzyszenia zostało ono zlikwidowane w 1997r.

Do dziś nieprzerwanie przez te prawie 30 lat ćwiczy tylko jedna osoba: niżej podpisany, Maciej Gostomski (5 dan Aikikai), główny instruktor prowadzący treningi najstarszej grupy aikido w Chojnicach, legitymujący się uprawnieniami instruktorskimi, a także tytułem „shidoin” Polskiej Federacji Aikido (której członkiem jest CHSA) uprawniającego do przeprowadzania egzaminów na stopnie mistrzowski włącznie.

Do ponownego powołania Chojnickiego Stowarzyszenia Aikido (CHSA) w listopadzie 2010 r. Od tego czasu corocznie (głównie dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Lokalnego, ale także ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programów Klub oraz Mikro Granty) organizujemy warsztaty aikido oraz spotkania z kulturą Japonii dla dzieci i młodzieży, coroczne Dni Kultury Japonii w Chojnicach, międzynarodowe seminaria aikido oraz (od trzech lat) warsztaty strategicznej gry logicznej go.

Od 2005 roku treningi aikido odbywają się w sali gimnastycznej Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej przy ul. Strzeleckiej 31. Prowadzimy obecnie trzy grupy szkoleniowe o kryterium wiekowym:

dzieci lat 6-10

młodzież lat 11-16

dorośli 17+

Szczególną uwagę przykładamy do treningu aikido dzieci: to umiejętne połączenie technik aikido z wszechstronnym rozwojem psychofizycznym naszych najmłodszych adeptów. Pojęcie "wszechstronnego rozwoju” na naszych zajęciach interpretujemy pod kątem uprawianej przez nas dyscypliny, jak również ogólnorozwojowo poprzez stosowanie zróżnicowanych form zabawy i gier ruchowych. Dbamy o rozwój zwinności, cech motorycznych oraz o szybką ocenę sytuacji. Połączenie rekreacji ruchowej i aikido daje naszym dzieciom wymierne korzyści. Szybkość, zwinność, giętkość, odrobinę dyscypliny i pokory.

Na treningach staramy się zaszczepiać w naszych najmłodszych adeptach określone nawyki kształtujące ich rozwój fizyczny. Staramy się również kłaść głęboki nacisk na kształtowanie ich postaw osobowych, zrozumienia drugiej osoby, empatii oraz szacunku dla innych i szeroko rozumianej tolerancji. Nie bez znaczenia jest też związana z naszą działalnością ścisła współpraca z chojnickim Ośrodkiem Profilaktyki Rodzinnej. Treningi grup młodszych prowadzone są przez wykwalifikowaną instruktorkę aikido i judo, p. Larysę Lic (2 dan Aikikai).

W październiku w ramach X Dni Kultury Japonii obchodzące jubileusz Chojnickie Stowarzyszenie Aikido organizuje szereg wydarzeń:

Dni Kultury Japonii - 30-lecie Tsukimi Aikido Chojnice

29.09.23.

Wernisaż wystawy sztuki japońskiej kolekcjonera Romana Widawskiego pt. „Motyw bambusa w sztuce i wzornictwie Japonii”.

Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach, Baszta Kurza Stopa

29.09.23.

Otwarcie wystawy na chojnickim Starym Rynku pn. „Aikido” autorstwa Rafała Stasika oraz Magdy Walkowiak, Shin Dojo Poznań.

29.09-01.10.23.

Seminarium aikido, sensei Cynthia Hayashi, 7 dan shihan Aikikai.

(Hala Widowiskowo-Sportowa Gminy Miejskiej Chojnice)

06.10.23.

Otwarcie wystawy fotografii w chojnickim Centrum Kultury zatytułowanej: „Aiki-Impresje” z okazji 30-lecia nieprzerwanej działalności sekcji aikido w Chojnicach.

07.10.23.

Otwarty Turniej o Puchar Polski Juniorów w Go im. Antoniego Mierzwińskiego 2023.

Aula Zespołu Szkół w Chojnicach, Nowe Miasto 4-6

15.10. godz. 11:00

Kobito Rakugo - japoński teatr jednego aktora „rakugo” z Wrocławia.

Centrum Kultury Chojnice

15.10. godz. 13:30

Prelekcja Zbigniewa Juszkiewicza (kowal, szabelnik, płatnerz, znawca i kolekcjoner militariów) pt. „Polska szabla czy japońska katana?” Centrum Kultury Chojnice

16.10.23. godz. 19:00 (DKF)

Oscarowy film japoński pt. „Drive My Car”.

CK Chojnice w ramach DKF

21-22-10.23.

Seminarium aikido, sensei Bruno Gonzalez, 6 dan Aikikai.

(Hala Widowiskowo-Sportowa Gminy Miejskiej Chojnice)

Maciej TJ Gostomski www.aikido.chojnice.pl