Żółty tydzień i badania bezpłatne

Tylko do 21 marca trwa ogólnopolska akcja Żółty Tydzień. Z tego tytułu Centrum Medyczne „GEMINI” (Chojnice, ul. Młodzieżowa 35) zaprasza do punktu szczepień.

Akcja ma na celu uświadomienie ryzyka związanego z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) a także upowszechnianie wiedzy o szczepieniach ochronnych.

Żółty tydzień", która ma na celu uświadomić ludziom dobrodziejstwo z zaszczepienia się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B i umożliwić poddanie się tym szczepieniom po zachęcających cenach. Od lat lekarze informują nas - pacjentów, że jedyną skuteczną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu A i B ( czyli żółtaczce wszczepiennej oraz pokarmowej) są szczepienia ochronne. "Żółty Tydzień" to okazja do zaszczepienia się preparatami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności.

Celem akcji Żółty Tydzień, poza umożliwieniem zakupu tańszych szczepionek, jest propagowanie wiedzy i zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem żółtaczki (WZW typu A i B). Efektem tej szeroko prowadzonej akcji jest wzrastająca z roku na rok liczba zaszczepionych osób. W 2002 roku było to zaledwie 40 tys. osób, ale w 2003 r. już blisko 200 tys. Dzięki m.in. takim akcjom zapadalność na WZW typu B w ciągu ostatnich 11 lat spadła o 82 proc., jednak w dalszym ciągu notuje się 2000 nowych zakażeń tym wirusem każdego roku.

Pamiętajmy, że każdy pacjent zgłaszając się na zaplanowany zabieg operacyjny powinien okazać dokument potwierdzający fakt zaszczepienia się przeciwko żółtaczce wszczepiennej. Żółtaczką wszczepienną można zarazić się drogą krwionośną poprzez przygodne kontakty seksualne, korzystanie z publicznych toalet, zabiegi naruszające ciągłość tkanek ( kosmetyczka, fryzjer, dentysta, oddział szpitalny).

O zaszczepieniu się przeciwko żółtaczce pokarmowej bezwzględnie powinny pomyśleć osoby podróżujące po świecie, zwłaszcza po krajach o niskim statusie higienicznym.

Na szczepienie można umówić się osobiście przychodząc do Centrum Medycznego „GEMINI” w Chojnicach ul. Młodzieżowa 35 lub  dzwoniąc pod numer telefonu 52 39 74033.

K.K.

Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców CZERSKA i okolic.

SP Przychodnia Miejska w Czersku zapraszają mieszkańców Czerska i okolic na bezpłatne badania profilaktyczne.

I. Bezpłatne badania słuchu

II. Bezpłatne badania spirometryczne

(badania wydolności oddechowej płuc) dla osób, którzy:

- palą lub palili papierosy,

- cierpią na przewlekły kaszel z odkrztuszaniem utrzymujący się co najmniej 3 miesiące

- odczuwają duszność szczególnie po wysiłku fizycznym

- pracowali w zapyleniu

Badania słuchu oraz przeprowadzone będą w dniu 22 marca (czwartek) w godzinach od 15:00 do 18:00 w siedzibie Przychodni

w Czersku ul. Królowej Jadwigi 4.

Zapisy  osobiście w rejestracji ogólnej lub telefonicznie pod numerem telefonu: (52) 398 – 42 – 37 lub (052) 398 44 60.

K.K.