Zima nie taka zła ...

Minus piętnaście stopni poniżej zera, a w najbliższych dniach ponoć będzie jeszcze więcej. Jak sobie radzić w warunkach, które z jednej strony ograniczają rozwój bakterii i zmniejszają ryzyko choroby.

Zima hartuje organizm i służy zdrowiu, ale wtedy, gdy robimy to z rozwagą.   |  fot. arch.red.

A z drugiej - z powodu wyziębienia - mogą doprowadzić nawet do zapalenia płuc? Czy słusznie jest myśleć, że jak nie ma potrzeby, to lepiej nie wychodzić z domu? Okazuje się, że nie. Fizjolodzy utrzymują, że wieże powietrze każdemu zdrowemu zrobi dobrze. Wyjątkiem są tu jedynie małe dzieci i starsze osoby. One faktycznie, jak nie muszą, to lepiej niech zostaną w domach. A jeżeli już nie ma innego wyjścia, to lepiej podwieźć malucha do żłobka czy przedszkola samochodem niż wieźć wózeczkiem lub na sankach. Ale zdrowi i dorośli w sile wieku  nie muszą się piecuszyć. Trzeba się tylko do wyjścia na dwór odpowiednio przygotować !

Czyli ...

Przede wszystkim odpowiedni ubiór. Ciepły płaszcz, kurtka czy kożuch. Ale też podkoszulka, rajstopy, kalesony. Innymi słowy, najlepiej na tak zwaną cebulę. Zadbajmy zwłaszcza o nakrycie głowy - przez nią tracimy 30 procent ciepła oraz ręce i stopy: są najbardziej narażone na zmarznięcie, a ochłodzona krew podczas krążenia oziębia cały organizm. Dlatego nie zapominajmy o ciepłych rękawiczkach, najlepiej dwupalcowych oraz grubych skarpetach. Ale uwaga! Stopa nie może być obciśnięta przez but: utrudnia to krążenie i może nawet dojść do odmrożenia.

Poza tym ręce i stopy, podobnie jak twarz dobrze jest natrzeć tłustym kremem. Kolejna ważna sprawa, to nie okrywanie ust i nosa szalikiem, co bardzo często robią matki swoim dzieciom. Podczas oddychania przez szalik na takim mrozie skroplona para zamarza, tworzy kryształki lodu osadzające się na materiale i w rezultacie zaczerpnięte powietrze jest jeszcze bardziej oziębione.

Pełen tekst o tym jak zachować się na dworze, jak postąpić eżeli już przemarzliśmy oraz jak mają zachować się ludzie cierpiący z powodu chorób przewlekłych dowiedzą się Państwo wchodząc na stronę www.geminichojnice.pl

Opracowanie

Katarzyna Karpus Centrum medyczne „GEMINI”

Chojnice, ulica Młodzieżowa 35 Tel. 52 39 740 33

 1. 2 lutego 2012  09:04   heh (1)   komentator

  "Powyżej minus piętnaście stopni poniżej zera". To powyżej, czy poniżej?

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 2. 1 lutego 2012  23:18   nic nowego (1)   jolka czy.....pamietasz

  nic nowego się nie dowiedziałam z tego artykułu ale nie ma to jak link sponsorowany .......

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 3. 1 lutego 2012  20:12   E tam co to za mróz? Mój ... (2)   WNUSIO

  E tam co to za mróz? Mój dziadek opowiadał, że jak przed wojną szedł za stodołę za potrzebą, to szedł z nim drugi człowiek, żeby młotkiem go mógł odbić od kupy, a jak splunął na ziemię to grudka lodu na ziemię spadała.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 lutego 2012  11:06   jesteś normalny???   obywatel

   ty dzieciaku lepiej idz do szkoły i dorośnij

   0
   0
  • 1 lutego 2012  20:24   mógł puścić ...   wnusia

   mógł puścić "bengala" i by odtajał

   0
   0