Zaufała oszustom straciła ponad 25 tys. zł.

Oszuści działający metodą „na policjanta, adwokata, prokuratora” wciąż próbują oszukać starsze osoby. Ofiarą oszusta padła 73-letnia mieszkanka Chojnic, do której wczoraj dzwonili oszuści. Kobieta zaufała przestępcom i straciła wszystkie oszczędności.

Pomimo licznych apeli policjantów o ostrożność, działań profilaktycznych, spotkań z seniorami wciąż dochodzi do przestępstw, podczas których starsi mieszkańcy naszego miasta tracą swoje oszczędności.   |  fot. ilustrac/pixabay

Wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach zostali poinformowani przez członka rodziny, iż ich krewna została oszukana metodą na „adwokata”. Natychmiast po otrzymaniu takiej informacji policjanci z wydziału kryminalnego przystąpili do działania.  Jak się okazało do 73-latki zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako jej siostra. Oszustka płakała i była roztrzęsiona, powiedziała, że spowodowała wypadek i potrzebuje pomocy.

Po chwili z 73-latką skontaktował się mężczyzna podający się za adwokata rzekomej siostry, powiedział jej, że nie ma się o nic martwić, on się wszystkim zajmie, potrzebne są tylko pieniądze. Przestępcy instruowali pokrzywdzoną, o sposobie przekazania  pieniędzy i kosztowności mężczyźnie. Łupem oszustów padło ponad 10 tysięcy złotych oraz monety i złota biżuteria, łącznie straty wyniosły około 25 tysięcy.

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z obcymi. Pamiętajmy, że zasada  ograniczonego zaufania obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową stratą, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji

policjanci nigdy nie poproszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

KPP