ZUS przygotowuje się do obsługi „500 plus”

Od 1stycznia 2022 r. nastąpią zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Za jego obsługę i wypłatę pieniędzy odpowiedzialny będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Do ZUS należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia „500 plus”, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci.   |  fot. ilustrac./D/.Wałdoch

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona m.in., że obsługą programu "Rodzina 500 plus" zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną. Ustawa przeniesie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do ZUS.

ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego Roku. Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną przez PUE ZUS,  bankowość elektroniczną lub portal Empatia. Pieniądze z programy „Rodzina 500 plus” będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy.

Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. „Tarczy antykryzysowej” czy programie „Dobry start”.  Obsługiwać program „500 plus” będzie działające w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin.  W tej sytuacji zdecydowana większość pracowników nawet nie zauważy zmiany.

ZUS będzie przejmował program "Rodzina 500 plus" stopniowo. Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy będą kontynuowane do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie „500 plus”.

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego