Z Wielkopolski przynieśli wolność

W baszcie Kurza Stopa dzisiaj (29.01.) o godz. 11.00 została otwarta wystawa. „Powstanie Wielkopolskie 1918 - 1919.

Kwiaty na grobie A. Sobierajczyka składa wiceburmistrz E. Pietrzyk.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Ziemi Grodziskiej w Grodzisku Wielkopolskim”. Wybór tematu jest nieprzypadkowy - zwycięskie Powstanie Wielkopolskie przyczyniło się do powrotu Pomorza a tym i Chojnic do Ojczyzny. Stamtąd też pochodził 59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, przemianowany później na 5 Pułk Strzelców Wielkopolskich dowodzony od marca 1919 roku przez płk. Stanisława M. Wrzalińskiego - jego podkomendni przynieśli wolność i niepodległość do Chojnic. Na wystawie prezentowane są militaria, mundury, zdjęcia, dokumenty, elementy uprzęży i inne pamiątki sprzed 90 lat.
Co ciekawe, podczas otwarcia tej wystawy zakiełkował pomysł organizacji kolejnej o bardzo specyficznej tematyce. Co ważne, wszystkie eksponaty są już od dawna w Chojnicach. Z pomysłem zaprezentowania swoich zbiorów przyszedł kolekcjoner historycznej białej broni Roman Belzerowski.
- W tym roku minie 370 lat od powstania bagnetów i zastosowania ich w walce - wyjaśniał Belzerowski. - Bagnety powstały  w mieście Bayonne. Jego obrońcy po wyczerpaniu zapasów amunicji musieli stawić czoła napastnikom, wykorzystali wówczas groty pik - broni piechoty.
Ta kolekcja bagnetów i innych rodzajów białej broni była kompletowana przez dziesięciolecia. Roman Belzerowski chciałby nie tylko udostępnić ją na wystawę, ale w przyszłości przekazać ją w całości do chojnickiego muzeum. Byłaby to nie lada gratka.
Wracając do wydarzeń związanych z 90 rocznicą powrotu Chojnic do Polski - oprócz otwarcia wystawy zastępca burmistrza Chojnic Edward Pietrzyk wraz ze Zbigniewem Buławą złożyli kwiaty na grobie Alojzego Sobierajczyka, pierwszego polskiego burmistrza Chojnic.

Sobota – 30 stycznia 2010 r.

godz. 15.00 – Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w ratuszu

godz. 18.00 – „W karnawałowym nastroju” – Koncert okolicznościowy z udziałem tenora Krystiana Krzeszowiaka, Magdaleny Polkowskiej – sopran i Orkiestry im. Johana Straussa pod dyrekcją Marka Czekały – sala widowiskowa Chojnickiego Domu Kultury.

Niedziela – 31 stycznia 2010 r.

godz. 11.20 – złożenie kwiatów pod płytą pamięci – Brama Człuchowska

godz. 11.50 – przemarsz władz miasta, delegacji, społeczeństwa do Bazyliki Mniejszej

godz. 12.00 - msza św. w intencji Chojnic i Ojczyzny.

godz. 17.00 – zespół Lao Che – koncert okolicznościowy – Centrum Park Chojnice

Zobacz jak wyglądała inscenizacja w 2009 r.

relacja_video.jpg fotoreportarz.jpg