Wypadki na drogach województwa – apelujemy o bezpieczną jazdę! 7 ofiar śmiertelnych w powiecie chojnickim

Tragicznie wyglądają ostatnie dni na drogach naszego województwa. W kilku wypadkach, do których doszło w różnych częściach garnizonu pomorskiego, zginęli ludzie.

Chojniccy policjanci apelują do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do znaków drogowych oraz przede wszystkim o jazdę z bezpieczną prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem.   |  fot. ilustracyjne

Mimo, że w kalendarzu wiosna, to na drogach panują letnie warunki pogodowe. Policjanci przypominają, że ładna pogoda nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania przepisów w ruchu drogowym. W ostatnich dniach na drogach województwa pomorskiego w tym także w naszym powiecie doszło do kilku wypadków, w których zginęli ludzie.

Apelujemy do kierujących samochodami i motocyklami o zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do znaków drogowych oraz przede wszystkim o jazdę z bezpieczną prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem. Nie szarżujmy na drodze i dostosujmy prędkość do warunków ruchu w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Wsiadając za kierownicę bądźmy też trzeźwi i wypoczęci, sprawdzajmy również stan techniczny naszych pojazdów i jedźmy zgodnie z przepisami. Policjanci drogówki apelują także do pozostałych uczestników ruchu drogowego o rozwagę na drodze i stosowanie się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

W powiecie chojnickim od początku 2021 roku policjanci odnotowali 32 wypadki drogowe, w których zginęło 7 osób. Przyczyną wypadków i kolizji na drogach powiatu jest m.in. nadmierna prędkość, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Wielu kierowców zatrzymanych do kontroli drogowej przekraczanie dozwolonej prędkości tłumaczy policjantom tym, że do szybszej jazdy skusiła ich piękna pogoda oraz dobra i prosta droga.

Pamiętać należy, że droga to nie tor wyścigowy, a jazda z nadmierną prędkością to zagrożenie także dla innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że słoneczna pogoda czy sucha jezdnia nie upoważnia kierowców do jazdy z nadmierną prędkością. Na drodze zawsze należy uwzględnić także stan nawierzchni (np. dziury, wyboje), natężenie ruchu, w tym również pieszych, a nawet oślepiające słońce. Każdy element zagrożenia, połączony z małym doświadczeniem lub złym samopoczuciem kierowcy, może doprowadzić do wypadku lub kolizji.

Apelujemy do wszystkich osób jeżdżących pojazdami, jak również pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, o uważną jazdę, stosowanie się do znaków drogowych, a przede wszystkim o nie wsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu.

KPP