Wykład dla młodzieży o badaniach w chojnickiej Dolinie Śmierci

Archeolog dr Dawid Kobiałka oraz prokurator Tomasz Jankowski z IPN w Gdańsku spotkali się w Czytelni z młodzieżą z chojnickich szkół. Przybliżyli im zagadnienia badań archeologicznych w Dolinie Śmierci i ustaleń dotyczących mordów w czasie II wojny św.

Uczniowie usłyszeli także podczas spotkania, że odnajdywane szczątki ofiar II wojny światowej należy zawsze ekshumować i przywracać im tożsamość, a następnie godnie pochować.   |  fot. MBP Ch-ce

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. 8 Szkoły Podstawowej nr 3 oraz grupa uczniów ze Wspólnoty Szkół Katolickich. Gości przywitał Przemysław Zientkowski, który zachęcił młodzież do wysłuchania prelekcji archeologa oraz zadawania pytań przedstawicielowi Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Dr Dawid Kobiałka kierował badaniami dotyczącymi masowych mordów dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Dolinie Śmierci. Przedstawił fakty, które udało się w wyniku tych badań ustalić. Mówił o znaczeniu odnalezienia szczątków osób zamordowanych w 1945 roku i o tym, jak udało się ustalić personalia niektórych ofiar.

Prokurator Tomasz Jankowski przybliżył natomiast pracę Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Wspomniał też o badaniach dotyczących innego pobliskiego miejsca masowych mordów – w Działdowie. Badania w chojnickiej Dolinie Śmierci będą kontynuowane, a 11 listopada w Baszcie Kurza Stopa otwarta zostanie wystawa pokazująca dotychczasowe prace archeologów i wolontariuszy.

MBP Ch-ce