Wybory w Rytlu. Tworzy się komitet ds. utworzenia nowej gminy

Wczoraj (15.02.) w Rytlu podczas zebrania uzupełniono skład rady sołeckiej. Było dwóch kandydatów – Łukasz Formella z Rytla oraz Wojciech Kroplewski z Modrzejewa. W głosowaniu wzięło udział 151 osób.

Na zebraniu m.in. podjęto temat powstania gminy Rytel.   |  fot. red.

Oddano 7 głosów nieważnych, 35 osób poparło Wojciecha Kroplewskiego, 109 Łukasza Formellę, który tym samym został wybrany na członka rady sołeckiej. Spotkanie było też okazją do zasygnalizowania potrzeb mieszkańców. Najwięcej uwag kierowano w sprawie złego stanu dróg. Ludzie prosili sołtysa o interwencję, ponieważ trakty, szczególnie te gruntowe, są w fatalnym stanie.

Apelowano również do policji, aby egzekwowała zakaz poruszania się samochodów ciężarowych (ul. Ostrowska), gdyż po zmroku ciężkie składy z drewnem rozjeżdżają ulice. Sołtys wyjaśniał, że kieruje zgłoszenia do zarządców dróg. Zapowiedział, że wiosną ruszy utwardzanie 18 km gruntowych traktów. Zgromadzonych jest już materiał (ze środków pomocowych) – prawie 1 mln ton kruszywa.

Na zebraniu podjęto temat powstania gminy Rytel. Sołtys Łukasz Ossowski zapowiedział, że do końca lutego mogą się zgłaszać osoby, które chcą wejść w skład komitetu do spraw utworzenia gminy Rytel. Komitet ma zbadać czy nowa gmina będzie w stanie sama się utrzymać (pierwsze osoby zapisały się już na zebaraniu). Prace komitetu, który ma się składać z maksymalnie 15 członków, mają ruszyć na początku marca. Będą zbierane opinie i analizy. Mieszkańcy chcieli się dowiedzieć jakie stanowisko na temat odłączenia sołectwa od gminy Czersk mają obecne na sali radne z Rytla.

Bogumiła Ropińska powiedziała, że dzisiaj nie może powiedzieć, że Rytel ma się odłączyć, bo to jest lepsze rozwiązanie. - My tego nie wiemy, ale chcę też państwu powiedzieć, że jako radna Bogumiła Ropińska zrobię wszystko to, co większość mieszkańców będzie chciała – deklarowała radna. Z kolei radna Lidia Kroplewska powiedziała, że czeka na to, żeby powstający komitet ds. utworzenia gminy Rytel przedstawił fakty dotyczące funkcjonowania nowej gminy. Radna powiedziała, że popiera inicjatywę odłączenia.

Jeden z mieszkańców Rytla mówił, że w jednej z warszawskich gazet ukazał się oczerniający artykuł. Sołtys wyjaśniał, że tekst napisał pan Wałdoch w imieniu mieszkańców, z którymi nie rozmawiał. Łukasz Ossowski powiedział, że spotkał się kilkukrotnie z wojewodą pomorskim, którego poinformował o aktualnej sytuacji w sprawie inicjatywy odłączenia się sołectwa Rytel od gminy Czersk.

Sołtys zapytany przez Łukasza Formellę o to czy podtrzymuje deklarację ubiegania się o stanowisko wójta w gminie Rytel powiedział, że nie wycofuje się z tej deklaracji, którą złożył – żartem – po nawałnicy, latem ubiegłego roku. Swoje poparcie dla Łukasza Ossowskiego w emocjonalny sposób wyraził jeden z mieszkańców, który podczas dyskusji o planowanych działaniach komitetu ds. utworzenia gminy Rytel powiedział podchodząc do sołtysa – „Mamy wodza i w tego gościa uwierzmy!” 

(red.)

Zapisz

 1. 16 lutego 2018  18:02   nawałnica posłużyła nawiedzonemu osowskiemu (1)   zawiedzony

  do własnych interesów "stołka wójta"

  2
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 16 lutego 2018  18:47   do zawiedzonego   anonim

   Mam nadzieję, że bardzo pomagałeś podczas usuwania skutków nawałnicy tak jak m. in. sołtys. Szanuj człowieka, który podołał zadaniom jakie wziął na siebie zostając sołtysem.

   4
   2
 2. 16 lutego 2018  16:55   Ossowski, waż słowa w tym ...   anonim

  Ossowski, waż słowa w tym co opowiadasz publicznie. Nie wiesz kto z kim rozmawia i nie kontrolujesz wszystkich mieszkańców Rytla, chociaż jak się okazuje po tej wypowiedzi masz zapędy typowo dyktatorskie. Ludzie boją się nawet przyznać, ze rozmawiali z jakimiś dziennikarzami z Warszawy, bo ty i twoi koledzy zaraz byście ich napiętnowali. Poza tym kłamiesz. Także proponuję, weź zimny prysznic, zanim zaczniesz znowu głosić nieprawdy.

  7
  11
  Odpowiedz
 3. 16 lutego 2018  16:32   Rytel First jak to powiedzial ...   wf

  Rytel First jak to powiedzial Trampek:)

  2
  3
  Odpowiedz
 4. 16 lutego 2018  14:16   Też uważam,że Rytel ...   Svenson

  Też uważam,że Rytel mógłby być gminą.Stałby się przykładem dla innych,którzy od dawna "spoczywają na laurach".Zauważyłem ,ze jest w Rytlu bardzo wielu ludzi,którzy wykazują szczerą determinację i zapał dla rozwoju tego prężnego sołectwa.Mają szansę-trzymam kciuki.Pozdrawiam sołtysa i "Brdę Rytel".

  12
  4
  Odpowiedz
 5. 16 lutego 2018  13:58   Brawo dla inicjatorów. ...   chojniczanin

  Brawo dla inicjatorów. Myślę że większość mieszkańców Chojnic popiera tą inicjatywę.

  14
  3
  Odpowiedz