Wrześniowe groby żołnierzy zostały przebadane georadarem

Relacja Stanisława Masberga, jednego z chojniczan, który w 1939 roku dokonywał pochówków chojnickich żołnierzy, zaczyna się potwierdzać. Dzisiaj (23.11.) w sąsiedztwie cmentarza parafialnego odbyły się badania terenu.

Za pomocą specjalistycznych urządzeń szukano miejsca pochówku poległych polskich żołnierzy w 1939 r.   |  fot. (ro)

Pomiarów dokonała koszalińska firma georadar24.com. Szczególnie wzięto pod uwagę pas gruntu ułożony równolegle do płotu cmentarza parafialnego. - Na głębokości ok. 3 metrów jest inny materiał, w kilku miejscach zareagował też wykrywacz metali - potwierdził Krzysztof Jędrzejczak, który dokonywał pomiarów.

- Trudno na razie jednoznacznie stwierdzić czy pod warstwą gruntu znajdują się groby, te pomiary musimy dokładnie przeanalizować, dokonać obróbki. Jedno jest pewne - to już nie wróżenie z fusów, lecz wskazania przyrządów. Co najmniej w jednym miejscu pokryły się bowiem wskazania georadaru oraz wykrywacza metalu.

Przypomnijmy, pochowki odbyły się 2 września 1939 roku, Niemcy nakazali wykopać dwa doły o długości ok. 14 metrów a inna grupa Polaków pod nadzorem niemieckich żołnierzy zebrała zwłoki polskich żołnierzy walczących w mieście. Przez całe dziesięciolecia mogiły były zapomniane, aż do teraz.

(ro) 

  1. 23 listopada 2016  20:57   Panowie to miejsce zostało ... (2)   anonim

    Panowie to miejsce zostało już przebadane podczas ekshumacji Niemców. Dlatego wam wskazuje naruszenie struktury gleby, powinniście odbić bardziej w prawo w stronę hotelu.

    6
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 24 listopada 2016  06:15   Wątpię, aby ich pochowano ...   anonim

      Wątpię, aby ich pochowano na takiej głębokości

      2
      0
    • 23 listopada 2016  22:30   badanie   krzysiek(georadar24.com)

      drogi i szanowny kolego, wskazania wyszły na 3 metrach, dlatego sądzę iż nie masz racji

      2
      1