Wójt marzy o grodzisku w Ostrowitem

Wójtowi gminy Chojnice marzy się już nie tylko muzeum żeglarstwa śródlądowego w Charzykowach, ale też grodzisko w innej części gminy – w Ostrowitem. Dlaczego akurat tam? Są ku temu powody.

Archeolodzy nad jeziorem w Ostrowitem odkryli pozostałości po domostwach z wczesnej epoki żelaza z okresu lateńskiego. Znaleziono min. ułamki ceramiki, naczynia, kubeczki a także palenisko.   |  fot. (arch)

- Ostrowite to jedno z cenniejszych miejsc pod względem archeologicznym w Polsce. Nie wiem, czy są w Polsce takie miejsca, gdzie mamy cały przekrój archeologiczny – mówi wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański. – Naukowcy znaleźli tu ślady z neolitu, a więc nawet 5 – 7 tysięcy lat przed naszą erą. Ale są też takie znaleziska, jak moneta rzymska z początku nasze ery czy wykopaliska z XI i XII wieku.

Archeolodzy w ciągu ostatnich 25 lat znaleźli w tym rejonie sporo cennych znalezisk z przekroju kilku tysięcy lat. Szczególnie bogate w skarby przeszłości są miejsca przy jeziorze. – Ten teren to wspaniała skarbnica historii naszych ziem – podkreśla wójt Szczepański. I ma pomysł. A jak to wójt, zaczął już nawet działać. – Rozmawiałem już z właścicielem ziemi przy wykopaliskach, aby wykupić od niego z 2 – 3 hektary gruntu nad jeziorem, by stworzyć wizytówkę tej części gminy Chojnice – mówi Szczepański.

Co ma na myśli? Budowę grodziska, ale lepszego niż nieopodal w Raciążu. Może coś na styl grodziska w Owidzu koło Starogardu Gdańskiego. Najlepiej, by udało się to połączyć mostem w wyspą na jeziorze. – Od pani Krystyny Trzcińskiej wiem, że największą skarbnicą tego, jak żyli nasi przodkowie, jest ta wyspa. Jest ona jeszcze nierozpoznana. Może udałoby się połączyć to mostem. Temat trudny i do rozpoznania – dodaje wójt.

Wójt podkreśla, że byłoby grzechem nie wykorzystać potencjału tego miejsca, które zdaniem naukowców kilka wieków temu było trzecim największym ośrodkiem życia przodków w regionie – po Chojnicach i Czersku.  - Ostrowite to rozległy kompleks osadniczy rozłożony nad brzegiem jeziora Leśnego, zwanego też jeziorem Ostrowite, składający się ze stanowisk kultury pomorskiej, wielbarskiej oraz reliktów wczesnośredniowiecznych, zarówno o charakterze osadniczym, jak i sepulkralnym.

O wyjątkowości zespołu świadczą: unikalne znaleziska kultury wielbarskiej datowane na późne fazy okresu rzymskiego i okres wędrówek ludów, grób książęcy z III wieku, cmentarzysko wczesnośredniowieczne, gdzie podczas badań odkryto grób z tzw. domem zmarłych, groby nawiązujące do tzw. grobów komorowych, domniemany relikt wczesnośredniowiecznego grodu, wczesnośredniowieczny most drewniany i osada na wyspie jeziora – pisał już kilka lat temu Łukasz Trzciński, prowadzący w tym miejscu od 10 lat badania – wspólnie z Jerzym Sikorą.

Zainteresowanym polecamy bloga, na którym opisywane są na bieżąco badania z ostatnich lat - zobacz

(olo)

  1. 13 lipca 2017  14:47   ...   anonim

    tubylcy na swoich polach znajdują ciekawe przedmioty, a od ręki bierze je "onar" i nawet nieżle płaci .

    1
    2
  2. 12 lipca 2017  12:25   Gdyby Radek nie szukał ...   anonim

    Gdyby Radek nie szukał dziury w całym i nie gadał bzdur, też miałby wsparcie tu w Chojnicach

    4
    2
  3. 12 lipca 2017  12:09   Radek Sawicki Dyrektorem Grodziska Ostrowite!   Wilk

    Mam nadzieję, że w ewentualnym konkursie na dyrektora placówki nie będzie dyskryminowany Radek Sawicki, który z braku wsparcia lokalnych władz - muzeum Słowian organizuje w Owidzu. Z korzyścią dla wszystkich byłoby zaangażowanie tego aktywisty w działania na rzecz naszej lokalnej społeczności, bo zdeklarowanych , autentycznych ekologów u nas niewielu.

    4
    6