Wkrótce obchody V rocznicy nawałnicy

W czwartek 11 sierpnia mija piąta rocznica nawałnicy, która dotknęła m.in. tereny Nadleśnictwa Rytel oraz gminy Chojnice. Z tej okazji tego dnia są organizowane okolicznościowe wydarzenia.

Tak wyglądał las w okolicach drogi krajowej 22 i miejscowości Suszek po przejściu nawałnicy w 2017 r.   |  fot. arch/A. Knitter

O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Rytlu rozpocznie się konferencja popularno – naukowa przygotowana przez miejscowe Nadleśnictwo. Natomiast w gminie Chojnice uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.00 złożeniem kwiatów przez delegacje i gości przy obelisku w pobliżu jeziora Spierewnik, gdzie rozbili obóz harcerze z Łodzi. Upamiętnia on śmierć dwóch harcerek z tego miasta. Następnie w Lotyniu o godzinie 17 w centrum tej wsi rozpocznie się polowa Msza św.

Po niej nastąpi symboliczne otwarcie zrewitalizowanego wkrótce po nawałnicy miejscowego parku oraz plenerowej wystawy fotograficznej. Tego samego dnia zostanie oficjalnie oddany do użytku piec chlebowy. Jego moce przerobowe, to upieczenie jednorazowo 9 bochenków chleba, więc by móc poczęstować wszystkich gości zostanie w tym dniu uruchomiony kilka razy większy piec chlebowy w Swornegaciach, skąd zostanie dowieziony do Lotynia.

- Wysłaliśmy zaproszenia na te obchody m.in. do prezydentów Sopotu, Gdyni, Gdańska i Łodzi, do wiceprezydenta i prezydenta Warszawy, Wojewody Pomorskiego i Marszałka Województwa Pomorskiego – przekazał wójt Zbigniew Szczepański.

(je)