Wiwat maj, trzeci maj!

3 maja w Chojnicach po raz pierwszy miały miejsce wojewódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalono ją przed 220 laty. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich przy ul. Gdańskiej.

Składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Orła.   |  fot. m.n. (ro)

Otworzył ją wojewoda pomorski Roman Zaborowski. W swym przemówieniu podziękował wszystkim za przybycie. Zauważył także, że „Konstytucja 3 Maja dała nam przykład, że można budować porozumienie w sprawach dla kraju najważniejszych. Jako naród odpowiedzialny i zdolny do kompromisu, staliśmy się współtwórcami zasad nowoczesnego państwa, w którym władza jest sprawowana dla dobra obywateli i z myślą o nich.” Nawiązał także w swej wypowiedzi do słów bł. Jana Pawła II, który nawoływał, aby wolność stale zdobywać i tworzyć. W czasie manifestacji Roman Zaborowski wręczył zasłużonym mieszkańcom powiatu chojnickiego ordery i odznaczenia. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Zbigniew Brzeska oraz Stanisław Kowalik. Złote Krzyże Zasługi odebrali: Grażyna Winiecka (po raz drugi), Bogdan Kuffel, Włodzimierz Łangowski. Srebrne Krzyże Zasługi dostali: Arseniusz Finster, Edward Gabryś, Kazimierz Hinc, ks. Kazimierz Matyja, Eugeniusz Wirkus, Tadeusz Wirkus. Brązowy Krzyż Zasługi wręczono Janowi Zielińskiemu.

Następnie pod pomnikiem złożyły wiązanki kwiatów i wieńce delegacje władz wojewódzkich, służb mundurowych, sejmiku, konsulowie Rosji i Białorusi w Gdańsku, posłowie, przedstawiciele władz Chojnic, powiatu i okolicznych gmin. W uroczystości wzięła udział kompania honorowa Wojska Polskiego, orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, poczty sztandarowe oraz wielu chojniczan. Część liturgiczna wojewódzkich obchodów uchwalenia Konstytucji odbyła się w Bazylice Mniejszej. Mszę odprawił ks. bp pelpliński Jan Bernard Szlaga. W homilii przypomniał tło historyczne wydarzeń, które towarzyszyły pracom nad konstytucją, omówił najistotniejsze zmiany, które przyniosła. Modlitwę wiernych odczytał starosta chojnicki Stanisław Skaja. Dwie z nich dotyczyły polityków – „Módlmy się za rządzących naszym krajem, aby za przyczyną Maryi Królowej Polski, bezowocną walkę polityczną zmienili na godną i mądrą służbę Ojczyźnie.”; „Módlmy się za władze i mieszkańców województwa pomorskiego oraz naszego miasta i powiatu, aby dobro naszej małej Ojczyzny i pomyślność obywateli była wspierana Bożą pomocą i matczynym wstawiennictwem Maryi.”  Po mszy uczestnicy obchodów przeszli na Stary Rynek, gdzie mogli posilić się grochówką z wojskowej kuchni. Swe umiejętności zaprezentowała orkiestra MOSG oraz zespoły młodzieżowe z PMDK w Brusach.

(je)                                                 

fotoreportaz.jpg   relacja_video.jpg

  1. dziś 10:23   Ponieważ w dobie komputerów   F

    ręczne przepisywanie jest głupotą. A ta wiedza nie jest ogólnie dostępna. Wiedzy nigdy za wiele.

    0
    0
  2. dziś 07:01   I po co kopiujesz zizu i ...   anonim

    I po co kopiujesz zizu i wklejasz gotowce ?

    0
    0
  3. dziś 01:10   Kler a konstytucja 3 maja- co za hipokryzja   Zizu

    ...Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej - wzorem rewolucji francuskiej - zlikwidują przywileje kleru, pozbawią ich wszelkich funkcji państwowych, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce kiedy to w roku 1789 Sejm Wielki uchwalił ustawę przeznaczającą dochody z jednej z najbogatszych europejskich diecezji na wojsko polskie - diecezji krakowskiej. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Dwór papieski obawiał się też pomysłów uniezależniania od Rzymu i utworzenia polskiego Kościoła narodowego. Polscy reformatorzy zaczęli kontestować fakt, że zasiadający w senacie Rzeczpospolitej biskupi wybierani są po za granicami kraju. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski. Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3-go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie. Notyfikację o istnieniu konfederacji wysłano do państw europejskich i papieża, ale zdrajcom odpowiedział tylko papież Pius VI, błogosławiąc targowicę i jej prace. Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Aleksander Świętochowski pisał: "Nigdy i nigdzie nie było tylu przedajnych biskupów" - mając na myśli hierarchów polskiego Kościoła, znajdujących się na służbie obcych dworów u schyłku I Rzeczpospolitej.

    0
    0
  4. wczoraj 23:42   Targowica (1)   Zibi55

    Prosze tez przypomniec ze nigdy nie weszla w zycie,nie tylko przez targowice ale przez krolika co chcial krolem byc ale zapomnial oddac gacie Katarzynie swej wybrance serca,znalezli sie jednak tacy co zaniesli jej pampersa tak od serca

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  5. wczoraj 20:13   Śpiewnik patriotyczny (3)   anonim

    Dostałem dziś na Rynku od p.Zenona Graszka z PMDK śpiewnik patriotyczny. Takie ciekawostki w nim znalazłem. Patronat honorowy nad nim (może i finansowy...) objął poseł Leszek Redzimski, on dał słowo wstępne, w hymnie Polski jest "wrUcim". Na razie tyle na pierwszy rzut.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi