Wirtualny spacer po wystawie "Katedra"

ChCK zaprasza do obejrzenia wystawy Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego w wydaniu spaceru on - line. Cykl "Katedra" Janusza Trzebiatowskiego, zapoczątkowany w 2017 roku, ma swoją genezę w pobycie artysty w Armenii na początku lat 90 - tych.

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Chojnic do ojczyzny, a teraz ponownie można ją obejrzeć wirtualnie.   |  fot. ChCk

Obecnie składa się z ponad czterdziestu prac, które nie tworzą jednolitego zbioru. Zastosowanie zróżnicowanych środków formalnych oraz wieloaspektowe ujęcie tematu sprawia, że można wydzielić kilka grup obrazów, a każda z nich otwiera nowe pole interpretacji. W obrębie cyklu możemy wyróżnić kilka powtarzających się form, pełniących funkcję znaków, które składają się na język wypowiedzi artystycznej. Są to między innymi: budowle sakralne, chaczkary, dwuskrzydłowe wrota, maswerki, okna zwieńczone półokrągłym łukiem, ostrołuki, sklepienia, szczyty dachów, sztandary, wieże.

Janusz Jutrzenka-Trzebiatowski urodził się w Chojnicach 9 lipca 1936 roku. Od 1954 roku nieprzerwanie żyje i pracuje w Krakowie. Jego twórczość to malarstwo, rzeźba plakat, mała forma rzeźbiarska, medalierstwo, a także realizacje w zakresie architektury i scenografii. W dorobku także twórczość poetycka. Za całokształt twórczości odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta i Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta, Złotym Laurem za Mistrzostwo w Sztuce i wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnieniami.

Wystawiał za granicą w: Anglii, Armenii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chinach, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Irlandii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, na Kubie, w Luksemburgu, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Polsce, Rosji, Serbii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Syrii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech. 235 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, udział w 525 wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych. Łącznie 760 wystaw.

Zachęcamy również do przeczytania tekstów Moniki Kozioł i Stanisława Dziedzica o cyklu "Katedra" w załącznikach poniżej.

Ł. SajnajPDF icon Monika Kozioł KATEDRA J. Trzebiatowskiego
PDF icon Stanisław Dziedzic KATEDRA J. Trzebiatowskiego w Lublinie