Wieści z PMDK

Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Paneszka” z PMDK w Brusach zajął III miejsce w VI Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Burczybas” Wierzchucino 2010.

Koncert.

Impreza odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego i co roku przyciąga coraz większą liczbę zespołów folklorystycznych. W tym roku do konkursu przystąpiło 12 zespołów. Młodzież z zespołu „Paneszka”, jak zaznaczyła przewodnicząca jury, przywiozła do Wierzchucina żywiołowość i entuzjazm i za to przypadła do gustu sędziom. To dobry początek sezonu letniego, bo już za jakiś czas kolejne koncerty i wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Folkloru do Belgii.
 
W dniach 29 czerwca do 1 lipca Kaszubski Zespół Folklorystyczny Paneszka z PMDK gościł w swoich domach zaprzyjaźniony chór gimnazjalny z Młodzieszyna (koło Warszawy). Przyjaźń zawiązała się podczas ubiegłorocznego pobytu KZF Paneszka z PMDK na ziemii mazowieckiej. We wtorek środę i czwartek odbyły się warsztaty wokalne które poprowadził pan Dariusz Kosiński - dyrektor Gimnazjum i jednocześnie dyrygent chóru. Oprócz wytężonej pracy i ćwiczeń wokalnych był również czas na rekreację. We wtorek nie mogło zabraknąć kąpieli w jeziorze Wielewskim. Środa obfitowała w mnóstwo wspólnych atrakcji, podczas spływu kajakowego rzekami Młosiną i Zbrzycą z Leśna do Widna. Na pytania uczestników spływu jak długo popłyniemy odpowiadaliśmy: "aż będzie widno" . Na mecie spływu czekali na nas rodzice z pysznymi kiełbaskami i ciastem. Były wspólne śpiewy, tańce przy ognisku i zabawa z piłką w "bulwę". W czwartkowe popołudnie pożegnaliśmy gości którzy już teraz zaprosili nas do siebie w przyszłym roku. Dziękujemy rodzicom członków zespołu Paneszka i zespołu akordeonowego Akord za opiekę i przyjęcie gości w swoich domach oraz dyrekcji PMDK Brusy za wsparcie finansowe spływu kajakowego który dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom.

Z. Graszek

fotoreportaz.jpg