Warsztaty tkackie w Silnie

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje projekt „Jak to ze lnem było”. Działania są możliwe dzięki dotacji, jaką GOK otrzymał z Departamentu PROW województwa pomorskiego, składając wniosek na konkurs „małych projektów” do LGD Sa

Tradycja i nowe pokolenie, jak się okazało idą w parze.   |  fot. nadesłane

Pod nadzorem Gminnego Ośrodka Kultury znajduje się stara podcieniowa chata usytuowana w centrum Silna. Zamiarem GOK jest sprawienie, aby to wyjątkowe miejsce przekształciło się w swoiste centrum edukacji regionalnej, gdzie oprócz zwiedzania będzie można wziąć udział w różnorodnych warsztatach tradycyjnych czynności wiejskich.

W ofercie GOK są już: darcie pierza, kiszenie kapusty, pranie dawnymi sposobami i robienie masła. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem kolejnych warsztatów – tkackich, przędzenia na kołowrotku i tradycyjnego haftu kaszubskiego. Dzięki dotacji chata podcieniowa wyposażona została w sprzęt i narzędzia niezbędne do realizacji tych warsztatów.

1

Wykorzystując zakupiony sprzęt, twórczyni ludowa, p. Marianna Wailandt przeprowadziła pilotażowe warsztaty dla różnych grup wiekowych. Zajęcie dotyczyły tkactwa i przędzenia wełny. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się czym jest len i skąd się bierze przędzę. Zwiedziły też chatę podcieniową, gdzie zobaczyły dawny warsztat tkacki, krosna i kołowrotek. 

Zobaczyły, jak przędzie się wełnę i jak dawniej robiono materiał. Następnie w salce dydaktycznej w Domu Kultury spróbowały swych sił w przędzeniu wełny i tkaniu na ramkach tkackich i krosnach. Zajęcia podobały się zarówno dzieciom z oddziału zerowego, jak i gimnazjalistom, którzy tak bardzo zaangażowali się w tworzenie własnych wzorów, że od razu umówili się na kolejne spotkania.

Cały sprzęt, zakupiony w ramach operacji, pozostanie w chacie podcieniowej, więc grupy zorganizowane, które są zainteresowane wzięciem udziału w podobnych zajęciach mogą kontaktować się z WDK w Silnie.

L. Bucław