Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – co musisz wiedzieć

Jeżeli zaplanowałeś wypoczynek na Wyspach Kanaryjskich, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Znajdziesz tu podstawowe informacje oraz ciekawe miejsca do aktywnego wypoczynku na Wyspach Kanaryjskich.

Wyspy Kanaryjskie to raj dla amatorów sportów wodnych, doskonałe miejsce na wakacje dla całej rodziny lub niezapomniane chwile tylko we dwoje.   |  fot. nad.

Wyspy Kanaryjskie to archipelag na Oceanie Atlantyckim, w którego skład wchodzi siedem głównych wysp. Pod względem geologicznym wyspy to prastare prehistoryczne wulkany. Z kolei terytorialnie Wysypy Kanaryjskie należą do Hiszpanii, choć zdecydowanie bliżej im do brzegów Afryki niż Europy.

Językiem oficjalnym jest zatem hiszpański (a ściślej kastylijski), ale w miejscowościach turystycznych bez problemu porozumiemy się po angielsku i niemiecku. Na wyspach obowiązuje wspólna waluta Unii Europejskiej, czyli euro. Wyspy Kanaryjskie należą do strefy Schengen, co oznacza, że polskim turystom wystarczy do wjazdu wyłącznie dowód osobisty.

Jednak przy pobycie dłuższym niż 3 miesiące potrzebne są wizy. Lot z Warszawy trwa około 5,5 godziny, a różnica czasu na Wyspach Kanaryjskich wynosi 1 godzinę. Aktualnie nie ma obowiązku dodatkowych szczepień przed wyjazdem na teren archipelagu. W nagłych wypadkach działa międzynarodowy numer ratunkowy 112. Polski konsulat znajduje się jedynie na wyspie Gran Canaria.

Wyspy Kanaryjskie – atrakcje dla aktywnych

Na wyspach panuje ciepły klimat oceaniczno - subtropikalny, choć nie można powiedzieć, że wszędzie jest tak samo. Na wschodzie, czyli na Lanzarote i Fuerteventurze, jest bardziej sucho, podczas gdy na La Palma występuje znacznie więcej opadów. Wyspy Kanaryjskie każdego roku przyciągają rzeszy turystów. Piękne, dziewicze, ale także różnorodne krajobrazy, wspaniałe wybrzeże i dokonała infrastruktura turystyczna są gwarancją udanego wypoczynku.

Na każdej wyspie panują wymarzone warunki do plażowania. Atrakcją jest ciemny piasek wulkaniczny na niektórych wybrzeżach. Plaże na wyspie Fuerteventura uchodzą za jedne z piękniejszych. Turyści znajdą tam wyjątkowe plaże z czarnym, wulkanicznym piaskiem. Wyjątkiem jest plaża Las Teresitas ze złotym piaskiem prosto z Sahary. Inne świetne miejsca dla plażowania na wyspie to Playa de Barvolento, Grandes Playas i Playa de Cofete. Z kolei Teneryfa jest idealna dla miłośników pieszych wędrówek i jazdy na rowerze.

Znaczną część wyspy zajmuje Park Narodowy Teide, którego centralny punkt stanowi Pico del Teide – szczyt wulkanu i najwyższy punkt archipelagu. Wysypy są popularne wśród amatorów gry w golfa – łącznie znajduje się tutaj 30 pól. Kolorowe dno oceanu zapewni niezapomniane wrażenia podczas nurkowania, a na wybrzeżu działa dużo klubów nurkowych, które organizują podwodne wycieczki.

M. Chlewiński