W strugach deszczu …

Po upalnym maju i czerwcu przyszła kolej na deszczowy lipiec. Ostatnie dni nie rozpieszczały turystów przebywających w naszych okolicach. Co tu robić w taką pogodę?

Podziwianie przyrody podczas deszczu może być ekscytujące.   |  fot. (nad.)

Można było na przykład  wybrać się  na wycieczkę pieszą z przewodnikiem po Parku Narodowym „Bory Tucholskie”. Taka okazja nadarzyła się 18 lipca br. Na spacer w ramach Letniej Akademii Przyrodniczej wybrała się niewielka grupa pasjonatów pieszych wędrówek. Mimo deszczu widoki były przepiękne.  Zalana wodą roślinność, która na co dzień występuje na lądzie, sprawiała niesamowite wrażenie.

Bagno zwyczajne, widłak jałowcowaty czy żurawina zatopione pod wodą wyglądały jak rafy koralowe. Nawet dąb „Bartuś” wydawał się inny niż zazwyczaj. Tylko zwierzęta pochowały się w swoich kryjówkach i nie chciały przywitać nadchodzących gości. To była dobra okazja, aby zapoznać się z przyrodą Parku i zrozumieć dlaczego ochrona tego obszaru jest tak ważna. Trasa wędrówki wiodła z Małych Swornegaci do Bachorza, niebieską ścieżką dydaktyczną „Piła Młyn”.

Można było zobaczyć rośliny objęte ochroną gatunkową, jezioro dystroficzne Kacze Oko, jeziora należące do ciągu zbiorników wodnych zwanych Strugą Siedmiu Jezior, sędziwy dąb „Bartuś” oraz wiele innych „perełek” przyrodniczych. Kolejna Letnia Akademia Przyrodnicza odbędzie się 1 sierpnia br. Trasa prowadzić będzie czerwoną ścieżką dydaktyczną „Łąki Józefowskie”. Szczegóły już wkrótce. Serdecznie zapraszamy.

B. Grabowska