W "siódemce" podsumowali rocznicowe obchody

Gdy w 1772 r. podpisano traktat rozbiorowy dzielący część ziem Rzeczpospolitej pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię nikt jeszcze nie przypuszczał, że polskie państwo przestanie istnieć.

Uczniowie szkoły aktywnie auczestniczyli w obchodach rocznicowych związanych z powrotem Chojnic do Polski.   |  fot. nad.

Ta data oznaczała dla Polski początek końca niepodległości, ale dla naszego miasta była końcem istnienia w niepodległej Ojczyźnie. Chojnice stały się pruskie, stan ten trwał przez niemal 148 lat. Podczas I wojny światowej i po jej zakończeniu na obradach w Wersalu polscy patrioci z nadzieją spoglądali w przyszłość, która przyniosła spełnienie marzeń.

31 stycznia 1920 r. pułkownik Stanisław Wrzaliński na czele 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej wjechał do Chojnic i wypowiedział następujące słowa: „Przejmuję miasto Chojnice jako cząstkę ziemi polskiej i da Bóg, na wieki nią pozostanie”. Od tego wydarzenia minęło 100 lat. Dziś jesteśmy chojniczanami żyjącymi w niepodległym państwie polskim i świętujemy ważną dla nas rocznicę. Z tej okazji w Chojnicach zorganizowano wiele uroczystości, w których uczestniczyła także Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Karnowskiego. Poza obchodami miejskimi braliśmy też udział w inicjatywach szkolnych.

2-10 stycznia 2020 r.

Nauczyciele historii zorganizowali pogadanki na lekcjach historii, których temat dotyczył powrotu Chojnic do Ojczyzny w 1920 r.

27 stycznia 2020 – poniedziałek

Uczniowie pod opieką nauczycieli wraz z dyrekcją udali się na Stary Rynek w Chojnicach, aby wziąć udział w obchodach rocznicowych. W planie na poniedziałek znalazło się wykonanie wspólnego zdjęcia chojniczan, które miało trafić do kapsuły czasu.

Po powrocie do szkoły wybrani uczniowie przystąpili do etapu szkolnego konkursu wiedzy „Śladami przeszłości”. Trzy najlepsze osoby zostały wytypowane do udziału w finale na szczeblu miejskim. Byli to: Justyna Adamczyk, Nina Hope i Maciej Wysocki.

28 stycznia 2020 – wtorek

Podczas warsztatów wykonywane były kotyliony pod kierunkiem Eweliny Niechwiadowicz.

29 stycznia 2020 – środa

Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie plastycznym „Śladami przeszłości”, którego celem było wykonanie plakatu techniką kolażu. Na plakatach znalazły się liczne odniesienia do wydarzeń, miejsc i postaci sprzed wieku. Komisja konkursowa wyłoniła najlepsze prace, które zostały przekazane organizatorom konkursu, a pozostałe ozdobiły naszą szkołę na holu pierwszego piętra.

Do tego dnia wychowawcy nadzorowali również wykonanie gazetki klasowej nawiązującej do wydarzeń sprzed 100 lat. Komisja konkursowa wyłoniła najładniejsze prace, za które uczniowie otrzymają nagrody.

30 stycznia 2020 – czwartek

Wyłonieni w poniedziałek finaliści konkursu „Śladami przeszłości” (Justyna Adamczyk, Nina Hope i Maciej Wysocki) udali się pod opieką nauczyciela do Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach. Tam wzięli udział w ostatnim etapie rywalizacji, gdzie zmagali się z testem zawierającym pytania związane z historią naszego miasta. I choć nie udało się stanąć na podium, to Maciej osiągnął bardzo dobry, bo piąty wynik.

Na koniec zmagań nastąpiło podsumowanie konkursu „Śladami przeszłości” - części plastycznej i pisemnej. Organizatorzy wręczyli nagrody oraz dyplomy. Grupa uczniów uczestniczyła również w Turnieju Łuczniczym o Puchar Burmistrza Chojnic w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 1-3 oraz 4-8.

31 stycznia 2020 – piątek

Ostatniego dnia poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach udał się pod Bramę Człuchowską, gdzie uczestniczył  w  uroczystości mającej na celu upamiętnienie włączenia miasta do Polski. Pod Płytą Pamięci złożone zostały kwiaty przez uczniów Samorządu Uczniowskiego.

Następnie uczestniczyliśmy w ceremonii umieszczenia Kapsuły Czasu pod płytą Starego Rynku. Zakopane zostało m.in. zdjęcie wykonane w poniedziałek, które przedstawiało mieszkańców Chojnic, w tym uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Braliśmy również udział w mszy świętej w Bazylice pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela.

Grupa uczniów rywalizowała także podczas terenowej gry historycznej na terenie Chojnic pt. „Ku wolności Tura”. Nasza szkoła zajęła 3 miejsce w składzie: Justyna Adamczyk, Anastazja Chlasta, Nina Hope, Wiktor Hope i Maciej Wysocki. Dziękujemy wszystkim za trud włożony w organizację obchodów rocznicowych i uczestnictwo w uroczystościach.

SP7