W listopadzie bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat

Tylko połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Na bezpłatne badania zaprasza LUXMED.

To niewiele w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % kobiet w wieku 50-69 lat, czyli w okresie, kiedy są one najbardziej  narażone na ryzyko zachorowania. Waga systematycznych i regularnych badań profilaktycznych jest nie do przecenienia, ponieważ rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u Kobiet i stanowi około 20 % wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród Polek.

Zbadaj się i zyskaj spokój!

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 ). Badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) odbędą się w miejscowości:  

Chojnice – 22 listopada 2018 przy Przychodni Therapeutica, ul. Bytowska 70

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do piątku. Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.

Anna Niemirska

  1. 14 października 2018  20:59   A zorganizujcie wreszcie ...   klarysssa

    A zorganizujcie wreszcie jakieś badania prostaty, oczywiście też z naświetlaniem i zgniataniem w imadle. Wszak rak wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny.

    1
    0
  2. 13 października 2018  13:17   tak (1)   bolesna prawda

    Może redaktorek napisałby co nieco o promieniowaniu i skutkach ubocznych.Dostaniecie miłe panie taka dawke promieniowania że następstwa będą opłakane.

    6
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 14 października 2018  20:50   Dokładnie tak.. a może by ...   korina

      Dokładnie tak.. a może by tak jakieś badania prostaty zorganizować, też bolesne ze zgniataniem i naświetlaniem? Panowie, badajcie się

      1
      0
  3. 12 października 2018  14:44   Ciekawe, jak długo jeszcze ... (1)   anonim

    Ciekawe, jak długo jeszcze Polska będzie skansenem medycznym Europy? Mammografia została spopularyzowana w kontekście badań przesiewowych, w których chodziło o jak najwcześniejsze wykrycie guza nowotworowego w piersi kobiety. Samo założenie i idea kontrolowania nie było złe, jednak metoda, jakiej do tego użyto, pozostawia już wiele do życzenia i wyrządza więcej szkody niż pożytku. Nieprawda? To niby, dlaczego szwajcarski zarząd medyczny rezygnuje z programów przesiewowych badań mammograficznych? Czy mammografia rzeczywiście jest skutecznym narzędziem wykrywania nowotworów piersi? Oczywiście większość osób ze środowiska lekarskiego i zagorzały zwolenników tej metody powie, że jak najbardziej, ale co jeśli wyniki badań i analiz zupełnie tego nie potwierdzają? Jedne z najnowszych badań dotyczących skuteczności prowadzenia przesiewowych badań mammograficznych udowadniają, że to nie jest żaden sposób na przedłużenie życia. Naukowcy ze Szwecji uważają, że mammografia jest bezpośrednio powiązana ze wzrostem liczby samobójstw wśród kobiet, u których wykryto zmiany nowotworowe. Problem w tym, że często coś, co w badaniu mammograficznym wygląda jak nowotwór, w rzeczywistości nim nie jest! Kolejne 10 lat badań, gdzie w sumie przebadano ponad 600 000 kobiet, nie wykazały żadnych dowodów na to, że badania przesiewowe mammograficzne były skuteczne w odniesieniu do zmniejszenia śmiertelności kobiet. Badania przeprowadzone w USA wykazały, że • 490- 670 kobiet, u których wykonano po 50. roku życia mammografię, ma fałszywe wyniki z wielokrotnych badan. • 100 kobiet ma zwykle niepotrzebne biopsje i związany z tym stres i niepotrzebne okaleczenia. • 3 – 14 kobiet padło ofiarą zdiagnozowanego raka, który nigdy rakiem nie był. • U ok. 50% kobiet po 50 roku życia tkanka tłuszczowa jest tak gęsta, że postawienie rozpoznania czyli zdiagnozowanie raka jest niemożliwe. Badania opublikowane w Europejskim Dzienniku Urzędowym Zdrowia Publicznego wykazały, że mammografia nie jest skutecznym sposobem wykrywania raka piersi. Badania te nie zmniejszają częstości występowania nowotworów zaawansowanych.

    8
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi