W kłodawskiej szkole praca wre

Wszystko wskazuje na to, że rozbudowa i przebudowa Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Kłodawie, wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu, zakończy się wcześniej niż zakładano.

W szkole w Kłodawie odbyła się wizytacja. Postępy w pracy oglądał m.in. wójt Zbigniew Szczepański i kilku radnych.   |  fot. A. Zajkowska

Po czterech miesiącach od rozpoczęcia powiększania szkoły, zaawansowanie prac jest na poziomie 40 proc. całej inwestycji. W starej części budynku, na 1 września, zostały wyremontowane klasy. Dzieci obecnie prowadzą tam zajęcia bez żadnych utrudnień. - Tam musimy jeszcze tylko pomalować korytarze, by to dokończyć czekamy na dni wolne, weekendy. Nie chcemy przeszkadzać w funkcjonowaniu szkoły - mówi Michał Kurkowski, kierownik robót.

Więcej pracy ekipie budowlanej zostało nowej części, tej, która niedawno została dobudowana. - Tu musimy jeszcze położyć posadzki. Przed nami także szpachlowanie, malowanie i wykonanie wyposażenia pomieszczeń. Kończymy kładzenie tynków - informuje. Po zakończonym remoncie placówka będzie większa o dwa pomieszczenia lekcyjne, świetlico-stołówkę połączoną z pomieszczeniem socjalnym, w którym będą wydawane uczniom posiłki. Tam też będą zmywane naczynia. - Dzięki temu rozwiązaniu zyskamy pomieszczenia magazynowe.

- Do tej pory takich u nas nie było. Wiele rzeczy musieliśmy chować po różnych szafach. Teraz będzie na nie schowek i zapanuje większy ład - przyznaje Teresa Kolińska. - Dodatkowo możemy śmiało powiedzieć, że nasza szkoła teraz już będzie dosłownie im. Przyjaciół Ziemi. Już, zgodnie z planem rewitalizacji, na całej szkole zostały położone panele fotowoltaiczne, mamy ogrzewanie gazowe i system, który się nazywa rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepłego powietrza - dodaje dyrektorka placówki. Przy okazji dużego remontu, odnowiona zostanie także sala gimnastyczna. W szkole będzie także nowe LED-owe oświetlenie.

Inwestycja pochłonie blisko 3 mln 780 tys. zł . Prace mają potrwać do końca czerwca 2021 roku. Kierownik robót nie wyklucza jednak, że zakończą się one z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Inwestycję realizuje firma Polbud ze Zblewa.

Anna Zajkowska