W Święto Niepodległości śpiewano piosenki z XX-lecia międzywojennego

Po raz ósmy Narodowe Święto Niepodległości w Chojnicach zostało uczczone koncertem Kawiarenki Piosenki Polskiej. W 104 rocznicę odzyskania niepodległości zagościły przedwojenne przeboje.

Mimo upływu lat szlagiery dwudziestolecia międzywojennego są ciągle popularne, co udowodnili uczestnicy muzycznych prezentacji.   |  fot. facebook

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy Koncertem Kawiarenki Piosenki Polskiej w Chojnickim Centrum Kultury. W 104 rocznicę odzyskania niepodległości zagościły przedwojenne przeboje. Dawnych wspomnień czar przywróciliśmy za sprawą Fogga i Walca Francois, który wykonali organizatorzy, młodzież Dworku Polskiego. Następnie sceną zawładnęli laureaci VIII Powiatowego Konkursu Kawiarenki Piosenki Polskiej.

W klimat przedwojennej rewii wprowadził nas Karol Drzewoszewski, aktor scen muzycznych i twórca Trójmiejskiej Akademii Stepowania. Wykonał swój solowy program wokalno – taneczny, stepując do światowych przebojów. Mogliśmy między innymi zobaczyć choreografie z serialu o Eugeniuszu Bodo, czy Deszczową Piosenkę. Publiczność mogła również sprawdzić się i współtworzyć jeden z wykonywanych utworów, klaszcząc i powtarzając wystukiwane przez tancerza rytmy. Uczestnicy konkursu mieli również możliwość uczestniczyć w warsztatach z zaproszonym artystą.

Dowiedzieliśmy się, że Karol Drzewoszewski uczy stepu w Państwowym Policealnym Studium Wokalno - Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Z kulisowych rozmów wiemy, że chojniczanie, Mateusz Górecki i Paweł Kiedrowski, który jest również laureatem minionych edycji konkursu, to obecnie uczniowie „Muzycznego” w Gdyni, z czego jesteśmy bardzo dumni. 11 listopada 2022 roku Dworek Polski był również obecny na Starym Rynku
w Chojnicach z kawą, rogalikami oraz rowerową rikszą. W autobusie linii nr 7 MZK Chojnice odśpiewaliśmy z podróżnymi pieśni patriotyczne. Tego roku na zapleczu organizowanych przez Dworek wydarzeń pomagali wolontariusze Technikum Mundurowego BZDZ w Chojnicach na czele z Angelo Wahl. Pomogła również Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania młodzieży powiatu chojnickiego oraz ich opiekunom. Gratulujemy wszystkim laureatom zdobytych nagród i wyróżnień. Nagrodą dla uczestników konkursu jest również wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy już 11 grudnia 2022! Zadanie dofinansowane zostało przez Powiat Chojnicki i Gminę Miejską Chojnice. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie "Dworek Polski", współorganizatorami Powiat Chojnicki, Miasto Chojnice i Chojnickie Centrum Kultury.

Wyniki VIII Powiatowego Konkursu Kawiarenki Piosenki Polskiej

Prezentacje solistów i zespołów zostały ocenione w kategorii szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

SOLISTA

I miejsce:

Zuzanna Krysa - Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach

Zofia Kosobucka - Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach

Helena Kosobucka – Katolicka Szkoła Podstawowa

Kinga Banach - Gminne Centrum Kultury w Czersku

II miejsce :

Agata Niemiec - Szkoła Podstawowa  w Lichnowach

Maja Moskal - Gminne Centrum Kultury w Czersku

Małgorzata Drzewicka - Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach

III miejsca nie przyznano

Wyróżnienia:

Jessica Zakrzewska – Szkoła Podstawowa w Pawłowie

Izabela Brzezińska- Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach

Amelia Dudzik- Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach

Bianka Ostrowska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach

Marlena Krygowska - Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Leśnie

Alicja Główczewska - Gminne Centrum Kultury w Czersku

Magdalena Klaszyńska - Gminne Centrum Kultury w Czersku

Michalina Domagała - Gminne Centrum Kultury w Czersku

Zofia Szuca - Szkoła Podstawowa w Nowej Cerkwi

Paweł Lemańczyk - Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach

ZESPÓŁ

Wyróżniania:

Barbara Januszewska i Zofia Twardysz - Szkoła Podstawowa w Nowej Cerkwi

Marta Lewandowska i Martyna Urbańska - Szkoła Podstawowa w Gotelpiu

Komisja Konkursowa w składzie: Katarzyna Kokowska - teoretyk muzyki, Marek Kokowski - dyrektor Szkoły Muzycznej w Złotowie.

Anna Piekarska-Więcławek