W Polipolu uszyją prawie 70 tys. maseczek i 200 kombinezonów

Dziś do chojnickiego szpitala trafi pierwsze 10 tys. z blisko 70 tys. maseczek uszytych przez pracowników Polipolu. - Dla szpitala szyjemy też 200 kombinezonów. Maseczki otrzymają też nasi pracownicy - mówi kierownik działu technologii, Grzegorz Dziennik.

Dziś do chojnickiego szpitala trafi pierwsza partia maseczek uszytych przez pracowników Polipolu.   |  fot. A. Zajkowska

Decyzja o tym, że w chojnickim Polipolu będą szyte maseczki chroniące drogi oddechowe zapadła zaraz po wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego (14.03.), związanego z koronawirusem. Odpowiadając tym samym na co raz częstsze sygnały o brakach tego jakże cennego, szczególnie dla środowisk medycznych, wyposażenia, firma zamówiła atestowane materiały, z których właśnie powstaje około 70 tys. maseczek.

10 tys. sztuk na pierwszy rzut

Jeszcze do piątku (27.03.) hala produkcyjna zakładu realizowała swoje zamówienia w normalnym trybie. Z tym, że na każdej zmianie trzy panie oddelegowane były tylko do szycia maseczek. W sobotę, w dniu, w którym udało nam się podejrzeć przebieg prac, na szyciu maseczek skupione były już wszystkie pracownice. - Tak jest po raz pierwszy. Trzy, albo jeśli będzie potrzeba więcej zmian, uruchomimy na koniec przyszłego tygodnia. Wtedy też wszystkie szwaczki i osoby pomagające przy obróbce, to jest około 80-90 osób, na jednej zmianie będą się zajmowały tylko i wyłączenie maseczkami - mówił w sobotę Jacek Zakrzewski, kierownik szwalni i tapicerni. Zadeklarowane około 70 tys. maseczek do Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach będzie spływało partiami. Pierwszy rzut to 10 tys. sztuk.

Manufaktura scentralizowana

Praca w zakładzie jest zorganizowana. Każdy pracownik ma swój zakres działania. Jedni odmierzają duże płachty materiału. Ktoś inny wyrysowuje na nich prostokąty o wymiarach 19x20 cm. Te następnie są wycinane. Szwaczki szyją maseczki i wszywają w nie gumki, a kolejna ekipa przycina ewentualne odstające nitki. Nie bez znaczenia jest także rola osób, które odliczają, sztukują i pakują gotowy już towar. - Naszym zadaniem jest stworzenie estetycznie wyglądającego produktu, który spełni swoją funkcję, w tym przypadku ochronną - podkreśla Jacek Zakrzewski. - W naszym zakładzie pracują panie, które na szwalni mają po dwadzieścia kilka lat doświadczenia. Są bardzo dobrymi, sprawnymi pracownicami. Szyją najszybciej jak mogą, bo wiedzą jak pilna jest potrzeba. Starają się - dodaje.

Trudny dobrego początek

Maseczki są trzywarstwowe. Dwie zewnętrzne to flizelina. W środku znajduje się tkanina, która stanowi filtr. Posiadają one także charakterystyczne dla tego produktu marszczenia i gumki „zauszniki”. Lidia Gorczyca, kontrolerka jakości szwalni, przyznaje, że pierwszy krok szycia maseczek wcale nie był dla pracownic Polipolu tak łatwy jak mogłoby się wydawać. - Mechanik musiał zmienić nam igły i przystosować maszyny do szycia znacznie delikatniejszego materiału niż tego, z którym pracujemy na co dzień.

- To bardzo precyzyjna praca, na wiele mniejszych fragmentach materiału - zdradza. - Trzeba było się tego na początku nauczyć, ale nie jest źle. Z pierwszą maseczką może jakiś tam problem był, ale z drugą i kolejną idzie już z górki - śmieje się kontrolerka. Pani Lidia, nie ukrywa także, że szycie maseczek staje się jeszcze przyjemniejsze kiedy pomyśli do kogo one trafią. - Robimy to dla szpitali i dla ludzi, którzy tego potrzebują. Nic, tylko się przy takiej pracy uśmiechać - puentuje.

Kombinezony i współpraca

Grzegorz Dziennik, kierownik działu technologii poinformował nas, że w zakładzie szyte są w tym momencie także kombinezony ochronne. - Będzie ich 200 sztuk, a jeśli uda nam się dostać materiał to może i więcej. Trafią one do szpitala - informuje. Polipol wspiera także różnego rodzaju grupy inicjatywne, np. przekazując gumki i tnąc flizelinę medyczną na małe prostokąty. Współpracują np. z ekipą „Chojnice pomagają. Szyjemy maseczki” oraz kołami gospodyń wiejskich, bo te również szyją maseczki.

Anna Zajkowska

 1. 2 kwietnia 2020  11:17   a co z odstępem 1,5m ?   anonim

  a co z odstępem 1,5m ?

  2
  2
 2. 1 kwietnia 2020  11:22   Dowodzący walką z koronawirusem w Chinach: WSZYSCY NOŚCIE MASECZKI! (3)   D

  "To, że ludzie [przebywający w strefie publicznej] nie noszą maseczek, to największy błąd, jaki popełniają USA i Europa - uważa Gao."

  1
  5
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 1 kwietnia 2020  14:31   Do Jk   koksu

   Te groźby są karalne, wiec uważaj.

   2
   0
  • 1 kwietnia 2020  13:52   Do koksu   Jk

   Ciebie nie musi obchodzić, ale nas tak. Jak nas zarazisz to Tobie kości "połamiemy", chłopku.

   0
   4
  • 1 kwietnia 2020  12:49   Weź nie gadaj... ,minister ...   koksu

   Weź nie gadaj... ,minister zdrowia nie zaleca. Co mnie jakiś chińczyk obchodzi.

   3
   1
 3. 1 kwietnia 2020  11:17   Do Anonima: MASECZKI POWINNI NOSIĆ WSZYSCY BO NIE MA TESTÓW!   D

  nie ma objawów a chodzi i zaraża. Stąd siedzimy w domach i szkoły są zamknięte. Ponieważ w Polsce nie ma testów i dlatego nie robi się ich tym którzy nie są CIĘŻKO CHORZY i nie robi się ich przesiewowo (rząd nie ma pieniędzy na testy dla nas bo je wydał na głupoty, a tą kasę na sytuacje kryzysowe upłynnił w 500 , mierzeje, i niepotrzebne lotniska, we własne mafie) to musimy nosić maseczki (których też nie ma) i które to właśnie z tego powodu Polipol produkuje teraz. Trochę podstawowego myślenia, proszę, bo jak tego nie rozumiesz to znaczy że roznosisz wirusa.

  3
  6
 4. 31 marca 2020  18:59   APEL DO PRACOWNIKÓW POLIPOLU- DLACZEGO NIE MACIE MASECZEK NA TWARZY???!!!! (4)   Mieszkaniec

  Szanowne i piękne pracowniczki Polipolu i szanowni i przystojni pracownicy Polipolu! Szyjecie maseczki, ale dlaczego ich nie nosicie??? Na zdjęciach nie ma nikogo kto miałby założone maseczki. Dlaczego roznosicie koronawirusa u samych siebie i tworzycie potencjalne ognisko infekcji w swojej pracy i mieszkańcom Chojnic i okolic? Dlaczego potencjalnie zakażacie szyte maseczki, które to mają chronić innych, zwłaszcza w szpitalach? Czy zastanowiliście się nad tym? Nawet, jeśli, produkowane przez Was maseczki są odkażane w jakiś sposób przed ich dystrybucją, to dlaczego nie zabezpieczacie siebie samych tam gdzie istnieje duże ryzyko przenoszenia i zachorowania gdzie przebywa naraz bardzo dużo ludzi???!!!! My, chojniczanie, potrzebujemy Was też zdrowych, nie tylko po to byśmy nie zostali zarażeni, zachorowali i nie umierali, ale i by było więcej Waszych maseczek i byśmy mogli byc choć trochę bardziej bezpieczni przy kompletnym braku testów na koronawirusa. PAMIĘTAJCIE, ŻE 80% ZAKAŻONYCH NIE MA ŻADNYCH SYMPTOMÓW I OBJAWÓW ALE ZARAŻA.

  9
  8
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 3 kwietnia 2020  00:50   W szpitalu jest sterylizacja, ...   P.R

   W szpitalu jest sterylizacja, zatem szyte maseczki na pewno zostaną wyjałowione. Jak Pan sobie wyobraża siedzenie w pracy w maseczce przez 8 godzin? Przede wszystkim to wcale nie jest zdrowo siedzieć w maseczce, w którą się oddycha- staje się ona po dłuższej chwili zbiorowiskiem, ale tony bakterii.

   0
   0
  • 1 kwietnia 2020  11:16   Do Anonima - maseczki winni nosić wszyscy, 80% chorych nie wie że jest chorymi bo   D

   nie ma objawów a chodzi i zaraża. Stąd siedzimy w domach i szkoły są zamknięte. Ponieważ w Polsce nie ma testów i dlatego nie robi się ich tym którzy nie są CIĘŻKO CHORZY i nie robi się ich przesiewowo (rząd nie ma pieniędzy na testy dla nas bo je wydał na głupoty, a tą kasę na sytuacje kryzysowe upłynnił w 500 , mierzeje, i niepotrzebne lotniska, we własne mafie) to musimy nosić maseczki (których też nie ma) i które to właśnie z tego powodu Polipol produkuje teraz. Trochę podstawowego myślenia, proszę, bo jak tego nie rozumiesz to znaczy że roznosisz wirusa.

   1
   1
  • 31 marca 2020  22:42   Nie zestaw się.   TSZ

   Nie zestaw się.

   0
   2
  • 31 marca 2020  21:42   śledź w beczce   anonim

   BO NIKT NIE JEST CHORY?! Maseczki powinni nosić tylko zarażeni Dzięki za troskę.

   0
   1
 5. 30 marca 2020  16:59   Brawo!   anonim

  Dziękujemy!

  27
  7
 6. 30 marca 2020  12:35   móiuj zak,lad wktórym pracuję 25 lat- (1)   roman

  jestem dumny

  37
  12
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 7. 30 marca 2020  10:30   BRAWO,DZIĘKUJEMY !!! (2)   Chojniczanin

  BRAWO,DZIĘKUJEMY !!!

  66
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 30 marca 2020  13:24   Brawo dla pracowników!!!   anonim

   Brawo dla pracowników!!!

   22
   4
  • 30 marca 2020  11:32   Piękna inicjatywa. ...   Danuta

   Piękna inicjatywa. Szpitalom, w obecnym trudnym okresie, potrzebne są wszystkie środki ochrony.

   23
   7