VII edycja konkursu

Jeśli wierzyć opinii lingwistów, język polski – którym z mniejszą lub większą wprawą posługujemy się na co dzień – należy do najtrudniejszych systemów językowych na świecie.

Na pierwszym planie ekipa konkursowa Gimnazjum nr 1.   |  fot. nad.

Wprawdzie rządzą nim ściśle określone reguły i zasady, ale – o czym przekonał się zapewne niejeden jego użytkownik – istnieją od nich liczne wyjątki. Jeśli, drogi Czytelniku powątpiewasz w to, co napisano powyżej zastanów się, jaka forma wyrazu jest poprawna: podkoszulek czy podkoszulka.

Mówimy ten por – czy może ta pora, włączać czy włanczać, pomarańcz czy pomarańcza? A może – tak jak w ostatnim przykładzie ilustrującym zawiłości naszego języka – o wszystkim decyduje kontekst? Swoją wiedzę na temat naszej mowy ojczystej postanowili sprawdzić uczniowie naszego gimnazjum i zaproszeni przez nich goście z okolicznych szkół znajdujących się na terenie powiatu chojnickiego.

Trzeba przyznać, że uczestnicy VII edycji konkursu „Z poprawną polszczyzną za pan brat” mieli twardy orzech do zgryzienia. Musieli nie tylko bezbłędnie odpowiedzieć na postawione wyżej pytania, ale i zaprezentować swoją drużynę w możliwie jak najbardziej archaiczny sposób, a to po to, by uczcić pamięć Henryka Sienkiewicza – pisarza, który na tym polu osiągnął mistrzostwo.

Zwycięstwo w konkursie, o którym mowa, odnieśli uczniowie reprezentujący Gimnazjum w Brusach. Drugie miejsce zajęli ich konkurenci z Gimnazjum nr 1 w Chojnicach. Trzecie z kolei – Gimnazjum nr 2. Tym, którzy stanęli na podium, serdecznie gratulujemy wspaniałego wyniku i tradycyjnie życzymy dalszych sukcesów. Tych, którym się nie powiodło, zachęcamy do tego, by nie składali broni, lecz w dalszym ciągu zgłębiali arkana naszego języka. Wszak, nie od dziś wiadomo, że trening czyni mistrza.

Zespół Szkół nr 7