Uwinęli się w godzinkę

W poniedziałek 21 października radni Rady Miejskiej w Chojnicach w ekspresowym tempie „załatwili” sesję. Nie było sprawozdań z komisji, trudnych tematów, więc poszło z płatka.

Mimo, iż sesja przebiegła wyjątkowo szybko, trwała godzinę, to podjęto kilka uchwał.   |  fot. (olo)

Na początku sesji przewodniczący Antoni Szlanga poinformował radnych, że otrzymał analizę danych oświadczeń majątkowych radnych za 2018 rok i podczas kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości. Wojewoda wytknął jedynie drobną nieścisłość burmistrzowi i właśnie przewodniczącemu, którzy wpisali adresy nieruchomości w złą rubrykę (obaj to już naprawili).

W sprawozdaniu międzysesyjnym burmistrz Arseniusz Finster mówił o pomyśle i kosztach wdrożenia w Chojnicach projektu „Wspólny bilet dla Pomorza, dzięki któremu można np. pojechać do Gdańska za jedną opłatą, a nie trzeba osobno regulować płatności za pociąg, autobus, tramwaj czy rower. Koszt wdrożenie projektu dla Chojnic to 3,5 mln zł rozłożone na kilka lat. Temat ten trafi pod obrady radnych w listopadzie. Burmistrz mówił o spotkaniu z mieszkańcami „Metalowca” oraz nowych uzgodnieniach odnośnie węzła integracyjno-transportowego.

Dla zainteresowanych - 29 października o godz. 16.30 w CEW odbędą się konsultacje odnośnie projektu budynku dworca i ruchu w jego obrębie. - Jeśli chodzi o nasz budżet, to sytuacja nie jest dobra. Z subwencji oświatowej mamy 1 mln zł mniej niż mieliśmy. Dochody z PIT-u w 2020 r. będą takie same jak w 2019 r, a to jest zła wiadomość. Jako samorząd mamy dwa źródła – podatki lokalne, które w listopadzie podniesiemy, oraz PIT i CIT. Wzrost płac nie dał nam zwiększonych dochodów z podatków od dochodów, bo PIT został obniżony o 1 proc. został i jest PIT zerowy dla osób do 26 roku życia – powiedział burmistrz Arseniusz Finster.

Jak poinformował burmistrz, ze względu na niską subwencję trzeba będzie szukać oszczędności w szkołach, bo mimo spadku liczby uczniów i nauczycieli koszty funkcjonowania placówek (głównie podwyżki dla nauczycieli) wzrosły nie o ok. 5 proc. jak się spodziewano, a od 16 do 29 proc.  - Zaczynamy prześwietlenia szkół i musimy coś znaleźć oszczędności – mówi Finster. Włodarz szuka też rozwiązania na pojawiające się wyższe potrzeby finansowe spółek miejskich. Finster zaapelował też do radnych, by dali mu zielone światło do budowy nowego żłobka dla 100 dzieci, gdyż na tę inwestycję można uzyskać środki rządowe. W tym przypadku ok. 3,2 mln zł na budowę żłobka.

Uchwały radni przegłosowali bez dyskusji, m.in. wyodrębniono ze struktur MOPS Środowiskowy Dom Samopomocy, który będzie funkcjonował już jako odrębna jednostka (zgodnie z ustawą). Natomiast Alicja Kreft zwróciła uwagę, że uchwalany właśnie przez radnych Statu Miasta Chojnice zawiera … błędy interpunkcyjne i ortograficzne. Jak tłumaczył przewodniczący rady Antoni Szlanga nie ma możliwości sprawdzenia i poprawienia go, bo to jest tekst jednolity. - Z tym się nie dyskutuje – powiedział Szlanga. I uchwalono statut z „bykami”. Kreft jako jedyna zagłosowała przeciw.

Tekst i fot. (olo)

 1. 22 października 2019  17:27   Kto za tym żeby radni mieli ...   Jakub

  Kto za tym żeby radni mieli płacone najniższa stawkę godzinowa i pracowali na godziny!? Przecież podobno idą do rady dla dobra miasta a nie diety. Dlatego mam taki pomysł jedna godzina płatna po 14,70pln! Kto za?

  5
  5
 2. 22 października 2019  15:44   Ja daje zelone światło na ...   anonim

  Ja daje zelone światło na dalsze prywatyzacje a potem odbudujemu i odkupimy z strata. Przecież to perła Pomorza

  4
  2
 3. 22 października 2019  09:17   Kiedy?   Jvdhnk

  A konkurs ustawka na kierownika będzie?

  9
  1
 4. 21 października 2019  18:55   Ale wstyd!   Kazik

  Język Polski to podstawa kogo Wy wybraliście dno i dwa metry mułu . SMCH z błędami hahahah to szok hahaha

  22
  2
 5. 21 października 2019  18:38   gwoli wyjaśnienia (1)   chojniczanka

  Radni nie uchwalali dziś na sesji Statutu Miasta Chojnice. Przyjmowali jedynie tekst jednolity uchwały. To duża różnica.

  11
  8
  Pokaż/ukryj odpowiedzi