Urodziny WTZ w Chojnicach

„Szczęściem jednego człowieka jest drugi człowiek” - ta myśl Jeana Paula Sartre była myślą przewodnią obchodów związanych z 6. rocznicą utworzenia w Chojnicach Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Od lewej: Stanisław Skaja, Zofia Mayer i Joanna Warczak.

Na uroczystość do ChDK przybyli uczestnicy WTZ, ich rodzice, członkowie PSOUU, a także przyjaciele Warsztatu. Obecne były władze miasta, powiatu, gminy i przedstawiciele instytucji współpracujących z WTZ i działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Imprezie rocznicowej towarzyszyła wystawa prac wykonanych przez uczestników WTZ. Spotkanie zainaugurował występ uczestników WTZ z Chojnic, którego przesłaniem były trzy cnoty – wiara, nadzieja, miłość – ważne w życiu każdego człowieka oraz piosenka pt. „Serce zapala serce” w wykonaniu zespołu Canto Alegro. Goście mieli okazję zobaczyć jak wygląda jeden dzień z życia chojnickiego Warsztatu na filmie, a także obejrzeli przedstawienie o Matce Teresie z Kalkuty w wykonaniu uczestników WTZ w Czersku, zaś Martyna Wojciechowska zaśpiewała piękny utwór Edyty Geppert pt. „Nie żałuję”.
Była też chwila podziękowań, życzeń i gratulacji. Zofia Mayer, przewodnicząca Zarządu Koła PSOUU wraz z Joanną Warczak, kierownikiem WTZ dziękowała za owocną współpracę, życzliwość i zrozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych przyjaciołom Warsztatu. Podziękowania w formie dyplomów oraz okolicznościowych statuetek odebrali: Piotr Stanke - poseł RP, Stanisław Skaja – starosta powiatu chojnickiego, Arseniusz Finster – burmistrz Chojnic, Stefania Majewska – Kilkowska – wicewójt gminy Chojnice, Andrzej Gąsiorowski – dyrektor PCPR, Grażyna Dąbrowiecka – dyrektor GOPS, Elżbieta Szczepańska – dyrektor MOPS oraz Mariola Majewska – kierownik ŚDS w Chojnicach i Zygmunt Rolbiecki – kierownik WTZ w Czersku. Niespodzianką były też podziękowania i słowa uznania, jakie Zofia Mayer skierowała w stronę Joanny Warczak, kierownika WTZ oraz wszystkich pracowników Warsztatu, którzy otrzymali dyplomy i róże. Kadra wraz z uczestnikami WTZ odwzajemniła się Zofii Mayer ogromnym bukietem kwiatów, który został wniesiony na scenę przez osoby niepełnosprawne. Były życzenia i podziękowania, łzy wzruszenia. Wszyscy uczestnicy pragnęli złożyć Zofii Mayer życzenia z okazji 6. rocznicy Warsztatu, który jest ich drugim domem. Każdy wręczał czerwoną różę. Była też pamiątkowa fotka i jak przystało na urodziny na scenie pojawił się także płonący tort. Najważniejszym jednak wydarzeniem tych uroczystości było wręczenie Zofii Mayer medalu „Fideliter et Constanter”, co oznacza „Wiernie i Wytrwale” przyznanego przez Kapitułę Zarządu Głównego PSOUU w Warszawie. Medal został ustanowiony przez Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w 1998 roku w 35. rocznicę powstania ruchu rodziców i przyjaciół osób z niepełnosprawnością intelektualną, w celu honorowania nim wybitnie zasłużonych osób. Jest on przyznawany osobom, które szczególnie zasłużyły się w realizacji celów statutowych PSOUU. Taką osobą niewątpliwie jest Zofia Mayer, która od 18 lat aktywnie, z pełnym zaangażowaniem działa w chojnickim Kole PSOUU, od listopada 2003 roku pełni funkcję przewodniczącej Zarządu Koła, reprezentuje też Koło jako elektor w Warszawie. Przez cały okres pracy społecznej w Stowarzyszeniu robi wszystko co w jej mocy dla dobra niepełnosprawnych dzieci. Z całych sił stara się, by osoby niepełnosprawne nie były skrywane w domach, lecz traktowane jak osoby godne szacunku. Była inicjatorką utworzenia w Chojnicach Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Zofia Mayer nie kryła wzruszenia, gdyż otrzymanie tak prestiżowego wyróżnienia było dla niej całkowitym zaskoczeniem i niespodzianką, gdyż skrzętnie utrzymywane było wszystko w tajemnicy. Zofia Mayer długo dziękowała i powtarzała, że musi ochłonąć i jest ogromnie szczęśliwa.      
(t) AU. fot.m.n.

Fotogaleria >>> tutaj <<<