Turniej szachowy za nami. Najmłodszy uczetnik miał 6 lat

W sobotę 17 listopada w chojnickiej Szkole Podstawowej nr 8 odbyły się XV Otwarte Mistrzostwa Regionu Północnego Chojnice 2018 w formule szachów błyskawicznych.

Najlepsi szachiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary i medale.   |  fot. M. Osowicka

Do zawodów przystąpiło 32 zawodników, mieszkańców województwa pomorskiego. Uczestnicy rywalizowali w dwóch grupach: open A i B. Turniej został rozegrany w grupie A systemem kołowym – każdy z każdym na dystansie 7 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. W grupie B młodzi szachiści rozgrywali turniej w szwajcarskim systemie kojarzenia. Odbyło się 9 rund.

Szczegółowe wyniki są opublikowane na stronach turniejowych w internecie pod adresami:

Oto rezultaty zawodów:

Klasyfikacja Open A (7 zawodników, system kołowy):

1. Krzysztof Bankert -  Chojnice  - 5 pkt.

2. Janusz Franckowski  -  UKS „Ósemka” Chojnice  - 5 pkt.

3. Zachariasz Bastian Brzeziński  -  Brzeźno Szlacheckie - 4 pkt.

Najlepszą seniorką Open A została Anna Majewska, najlepszym juniorem do lat 18 – Dawid Warsiński.

Klasyfikacja Open B (25 zawodników):

Klasyfikacja juniorów do lat 14:

1. Dominik Raith  - UKS „Ósemka” Chojnice - 9 pkt.

Klasyfikacja juniorek do lat 14:

1. Julia Puczyńska  -  UKS „Ósemka” Chojnice  -  3,5 pkt.

Klasyfikacja juniorów do lat 12:

1. Paweł Sułkowski  - UKS „Ósemka” Chojnice  -  6,5 pkt.

2. Bartłomiej Kłodawski  -  UKS „Ósemka” Chojnice  -  6,5 pkt.

3. Bartosz Szałwiński  -  UKS „Ósemka” Chojnice  -  5,5 pkt.

Klasyfikacja juniorek do lat 12:

1. Zuzanna Lubczyńska - UKS „Ósemka” Chojnice  - 4,5 pkt.

2. Magdalena Warsińska - CKiB Brusy  -  4,5 pkt.

3. Hanna Warsińska  -  CKiB Brusy  - 5,5 pkt.

Klasyfikacja juniorów do lat 10:

1. Maksymilian Henszke - SP 8 Chojnice - 8 pkt.

2. Konrad Sarnowski - SP 8 Chojnice - 5 pkt.

3. Marceli Dampc - UKS „Ósemka” Chojnice - 5 pkt.

Dla wielu młodziutkich uczestników turnieju Open B były to pierwsze takie zawody. Mimo to bardzo dzielnie radzili sobie na 64 polach szachownicy ucząc się rywalizacji w duchu fair – play, w integrującej atmosferze sportowych zmagań. Najmłodszy chojnicki uczestnik turnieju  to sześcioletni Kacper Kręzel. Bardzo wysokie II miejsce w grupie B zajął Maksymilian Henszke, który uległ tylko Dominikowi Raith i zdobył 8 pkt. Maksymilian okazał się najlepszym szachistą w kategorii do lat 10. Pomimo, że gra w szachy dopiero od 2 miesięcy, zdołał wygrać ze starszymi kolegami.

Zawody poprowadziła sędzia główny Grażyna Turzyńska – instruktorka i zawodniczka UKS „Ósemka” Chojnice. Nad całością czuwał komitet  organizacyjny: prezes klubu Marzenna Osowicka oraz rodzice startujących w turnieju dzieci. Trofea sportowe zostały sfinansowane dzięki grantom z Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Chojnicach, nagrody rzeczowe ufundował UKS „Ósemka” Chojnice, a nagrody finansowe pochodziły z wpłat wpisowego uczestników turnieju.

Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Ósemka” Chojnice oraz Świetlicę Szkoły Podstawowej nr 8. Już w grudniu zapraszamy serdecznie na następny turniej.